Nákup auta z bazaru se prodraží

  7:00
Sehnat nové auto je čím dál těžší. Na nové vozy se čeká dlouho a ty ojeté rostou na ceně. Navíc některé autobazary hlásí, že ojetin je aktuálně na trhu málo a někteří tak nemají co prodávat.
Ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Cena ojetin roste meziročně o deset až patnáct procent. Řekl Rádiu Impuls vedoucí prodeje ojetých vozidel jednoho z pražských autosalonů Marek Klokočka. „ Ceny ojetých vozů se zvedají postupně od začátku roku. Nejvíce poptávané vozy jsou s nájezdem do třiceti tisíc kilometrů a dvou let stáří vozu od data registrace. Velmi poptávané jsou vozy kombi a také v poslední době velmi oblíbené vozy SUV a užitkové vozy,“ řekl Klokočka.

Podle ekonoma Petra Zahradníka zvyšující se ceny ojetin potvrzují všechny autobazary a vysvětluje důvody. „Za prvé je nedostatek vozů se spalovacími motory, který je vyvolán tím, že se nedostává určitých významných komponent. Víme o čipech a jiných omezených dodávkách. Současně je to způsobeno i tím, že se zavádí elektromobilita, která je velmi drahá. A vzhledem k tomu, že si spousta lidí nemůže dovolit nový automobil, tak sahají po ojetých vozidlech,“ vysvětlil Zahradník.

Informaci doplňuje ekonom Miroslav Zámečník. „To je celoevropský fenomén,“ řekl Zámečník.

Poslechněte si reportáž ze záznamu: 

Autor: Denisa Jeřábková, Rádio Impuls