Na hrady a zámky Jižních Čech se valí turisté

  15:00
V červenci je dohromady navštívilo přes 285 tisíc lidí. To je o 14 procent více než loni. Úspěch slaví hlavně zámek Hluboká nad Vltavou.

Zámek Lednice | foto: Impuls.cz

Přestože se za památkami vydalo v červenci na jih Čech o 36 tisíc turistů více než loni, památkáři jsou stále nespokojení. Kvůli pandemii koronaviru přišly o velkou spoustu návštěvníků v období mezi lednem a červnem. A ani aktuální nápor turistů výpadek z předchozích měsíců nenahradí. Oproti minulému roku zaznamenaly hrady a zámky třetinový pokles návštěvnosti. Zatímco letos zamířilo za historií Jihočeského kraje přes 400 tisíc turistů, loni jich bylo za stejné období skoro o 200 tisíc více.

Největším tahákem jihu Čech je v současnosti zámek Hluboká nad Vltavou. Sem dorazilo jenom za minulý měsíc skoro 70 tisíc lidí. A velký zájem hlásí tradičně také Český Krumlov. Obě zmíněné lokality ale v těchto dnech postrádají zahraniční klientelu, která tu o prázdninách představuje většinu návštěvníků. Podle ředitele jihočeského Národního památkového ústavu Petra Pavelce chybí zámkům také příjmy z kulturních akcí a komerčních pronájmů. Památkáři proto s napětím sledují, jak se bude epidemie Covidu-19 dále vyvíjet. Šíření infekce má totiž nečekaně velký vliv na návštěvnost tuzemských památek a na jejich schopnost přežít tuto turistickou sezonu bez ekonomických ztrát.

Autor: Markéta Imlaufová, Rádio Impuls