Martin Ondráček: Osud tanku Tomáš chceme sledovat, na Ukrajinu ho přesune Armáda

  10:05
Češi se složili na tank pro Ukrajinu. Dali dohromady 33 milionů korun, díky kterým bude mít Kyjev další nástroj k boji proti Putinovu Rusku. Sbírka na Tank Tomáš se uskutečnila pod projektem Dárek pro Putina.

ilustrační snímek | foto: Zbraně pro Putina

Tank pro Ukrajinu zaplacený českou sbírkou chtějí její autoři dál sledovat. V pořadu Impulsy Honzy Benešovského to řekl koordinátor projektu Dárek pro Putina Martin Ondráček. Na tank pojmenovaný „Tomáš“ dali Češi dohromady 33 milionů korun. Jedná se o stroj typu T-72, který zmodernizovala Česká zbrojovka. Ondráček na Impulsu řekl, že na frontu poputuje v následujících dnech. „Vojenský přidělenec dnes ráno na Ukrajinské ambasádě podepsal objednávku. Teď nastane jednoduchý proces. Ten tank se zabalí a odveze na konkrétní místo v Evropě, odkud poputuje koridorem, kterým na Ukrajinu putují zbraně. Tohle má na starosti tým z ministerstva obrany.“

Autoři projektu chtějí osud poslaného tanku sledovat. „Máme domluvu s ukrajinskou stranou i s českým ministerstvem obrany, že pokud to bude jen trochu možné, tak budeme příběh tanku Tomáš sledovat. Máme přislíbeno, že budeme mít s nějakým zpožděním informace nejenom o jeho cestě na Ukrajinu a předání, ale poté také o jeho bojových misích,“ vysvětlil Ondráček s tím, že si přeje, aby vydržel do nejdéle.

Sbírka bude pokračovat dál. Teď se zaměří na nákup munice. Jaký konkrétní materiál se z ní bude kupovat, z taktických důvodů není žádoucí zveřejnit.

Poslechněte si rozhovor ze záznamu: