Krajské volby netáhnou! Češi mnohdy ani neznají svého hejtmana

  11:42
Za 4 týdny už budeme znát výsledky krajských voleb. Povědomí Čechů o kandidátech i o programu je ale podle ankety Rádia Impuls velmi nízké. Řada lidí se prozatím volbami nezačala zabývat.

Volební urna | foto: Impuls.cz

Většina lidí oslovených Rádiem Impuls ke krajským volbám nepůjde. Mnohdy podle odpovědí neměli představu ani o kompetencích krajů. Politolog Lukáš Valeš se reakcím z ulice nediví. „Češi si ke krajům příliš cestu nenašli. Standardně je volební účast pod 40 procenty. Vedle senátních voleb jde o nejnižší zájem.“ Za vinu to dává tomu, že lidé necítí, jak konkrétně hejtmanství život běžného občana ovlivňuje. „Bohužel tomu napomáhá také to, že kraje nemají vlastní zdroje a nemohou skutečně ovlivňovat ekonomickou úroveň regionu,“ zvedl Valeš s tím, že dalším problémem je také nedostatek výrazných osobností.

Letošní krajské volby zřejmě poslouží také jako referendum o vládě. Jde o praxi z minulých let. Krajské volby bývaly dva roky po těch sněmovních a voliči měli tendenci vyvažovat jejich výsledek. Teď vyvažování podle Valeše nefunguje. „Už před čtyřmi lety se tehdy vládnoucímu hnutí ANO podařilo vyhrát i v krajských volbách. Teď opozice i koalice doufá, že ty krajské volby budou jakýmsi referendem o vládě. Na druhou stranu trochu zapomínají, že jsou tady nejenom krajská témata, ale také krajská regionální sdružení.“ Klíčová bude podle Valeše volební účast. Pokud k urnám přijdou spíš občané vyššího věku a senioři, tak lze očekávat úspěch hnutí ANO. Velkým otazníkem ale zůstává situace ve Středočeském kraji.

Poslechněte si reportáž ze záznamu: