Koronavirus rozpohyboval českou turistiku, vyhledávaným cílem je Sněžka

  10:44
Na nejvyšší českou horu si denně najde cestu až pět tisíc lidí. Z některých neukázněných návštěvníků má ale vedení Krkonošského národního parku těžkou hlavu.

Sněžka | foto: Impuls.cz

Řada návštěvníků nejvyšší české hory nerespektuje pravidla a nedrží se vyhrazených koridorů. Před dvěma týdny se proto na vrcholu Sněžky objevila metrová ochranná síť. Mluvčí KRNAPU Radek Drahný tvrdí, že se situace už výrazně zlepšila: „Praxe ukazuje, že přelézání řetězů a chodit na pikniky na alpinské trávníky, prakticky vymizelo. Je to naprosto v souladu s našimi očekáváními.“

Ulevit by se tak mohlo i místní flóře. Sněžka je domovem hned několika vzácných rostlin. „Na vršku Sněžky roste pampeliška krkonošská, je to endemit, to znamená, že ji najdete jenom v Krkonoších. Druhá velmi vzácná kytka je rozrazil chudobkovitý, který můžete v Česku najít jenom na Sněžce,“ říká vedoucí ekologické výchovy Michal Skalka.

Sněžka i přes ochranné sítě čelí náporu turistů. Podle Drahného jsou ve hře i další opatření. „Je opravdu načase bavit se o nějaké možnosti regulace. V tento okamžik to ale není definitivně rozhodnuto.“

Ministerstvo životního prostředí plánuje, že by na některá místa v národních parcích zavedlo povinný rezervační systém. Turisté by si museli na konkrétní místa pořídit předem časovou vstupenku.

Poslechněte si reportáž ze záznamu:

Autor: Vít Zábranský, Rádio Impuls