Koronavirus mění svatební sezonu

  16:03
Řada snoubenců přesouvala sňatky na podzim v domnění, že bude epidemiologická situace lepší. Ani teď se ale páry přísným hygienickým pravidlům nevyhnou.

ilustrační snímek | foto: Impuls.cz

Podle svatební koordinátorky Martiny Hervy je letošní sezóna kvůli koronaviru úplně jiná. Řada svateb se totiž i několikrát přesouvala na pozdější data. „Byly i termíny v týdnu. Ta sezóna se hodně prodloužila. Svateb nebylo tentokrát tolik na jaře, ale o to víc jich je teď na podzim,“ popisuje koordinátorka. I když už bude v nadcházejících měsících zima, chce svatby organizovat venku. Důvodem jsou stále se zpřísňující protiepidemická opatření. „I když jsou v říjnu nebo v listopadu, jsou plánované jako venkovní akce. Budou například uprostřed louky, kde není vůbec nic. Na místě budou venkovní stany a plynové hořáky, které budou stany vytápět,“ řekla Impulsu Martina Hervy. Vládní nařízení ohledně koronaviru děsí i budoucí nevěstu a kajakářku Kateřinu Kudějovou. Ta se má vdávat na začátku října. Svatbu už přesouvala jednou kvůli závodům na ME ve vodním slalomu. Teď se bojí, aby svatbu nemusela znova rušit. „Jestli vláda omezí kapacitu na 50 lidí, tak nevím, co budu dělat. Nechci chodit za jednotlivými hosty a ukazovat na ty, kteří nebudou smět přijít“, stěžuje si Kudějová. Na její svatbu má dorazit stovka lidí. Už jenom to, že budou muset mít všichni roušku, bude podle Kudějové velmi nepříjemné.

V Česku letos kvůli pandemii výrazně ubylo svateb i rozvodů. Od dubna do června byl ve srovnání s loňskem počet sňatků poloviční. Své ANO si řeklo něco přes 13 tisíc párů, tedy o 9,6 tisíce méně než ve stejném období v minulém roce. Ve stejném časovém horizontu se rozvedlo přes 10 tisíc manželů. Kvůli omezené činnosti soudů se ale rozvedlo o 2300 lidí méně než vloni.

Poslechněte si reportáž ze záznamu: 

Autor: Markéta Imlaufová, Rádio Impuls