Konec doby uhelné se blíží

  7:30
Česko překládá uhlí na druhou kolej. Důkazem je i snaha ministerstva průmyslu a obchodu o transformaci teplárenství. V budoucnu by se měly mnohem více využívat obnovitelné zdroje energie.

ilustrační snímek | foto: Impuls.cz

Šedesát procent centralizovaného tepla vzniká v Česku z uhlí. Stát chce v příštích deseti letech reagovat na klimatické změny i růst ceny emisních povolenek. Převládat mají zemní plyn nebo obnovitelné zdroje energie, říká ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček. „Je třeba říct, že nás transformace teplárenství vyjde až na 100 miliard korun. Nebude to hned, bude to do roku 2030.“

Jiří Koželouh z ekologického Hnutí DUHA iniciativu státu v zásadě vítá. Podle něho je ale zásadní zaměřit se úsporu tepla jako takového. Například v podobě zateplení budov. „Chybí tomu základní prvek podle mého názoru, a to je soustředění se na využití obrovských možností tepla, které v Česku máme. Šedesát procent tepla se dá ušetřit zateplováním domů. Důležité je omezit to plýtvání a pak se soustředit na náhradu paliva,“ uzavírá Koželouh.

Na teplárny je v Česku napojeno 1,6 milionů domácností. Energetický regulační úřad také plánuje, že upraví cenovou strategii.

Poslechněte si reportáž ze záznamu:

Autor: Vít Zábranský, Rádio Impuls