Čeští vývojáři pomáhají chytat zločince po celém světě

  17:24
Využívají k tomu umělou inteligenci. Ta dokáže rozeznat třeba podezřelé osoby nebo auta. Systém urychluje práci všem bezpečnostním složkám.

ilustrační snímek | foto: Impuls.cz

Systém se už teď používá například ve Spojených Arabských Emirátech, Saúdské Arábii či Jordánsku. Česká policie ho začala používat například na rozpoznávání obličejů. V jedné vteřině počítač detekuje fotografii a porovná ji s miliony dalších v databázi. Díky tomu odpadne rutinní zátěž jednoho policisty, který by se vyhledáváním konkrétního člověka zabýval několik hodin.

Rádio Impuls udělalo rozhovor s majitelem technologické společnosti, která systém vynalezla. Ján Račko říká, že jeho firma se momentálně účastní mezinárodního projektu na vyhledávání organizovaného zločinu. Impulsu řekl, na co se aktuálně specializují: „Hlavně na boj proti terorismu, boj proti financování terorismu, praní špinavých peněz a kriminalitě,“ vysvětluje Račko. Vývojář z téže technologické firmy Martin Černý vysvětluje, že systém funguje na základě zpracování obrovského množství dat. „Pokud má k dispozici majitele firem, nebo zaměstnance, fotografie z nějakého rejstříku, tak toho člověka identifikujeme. Nebo ukážeme, kde pracuje či jako firmu vlastní,“ popisuje mechanismus Černý. Systém umožňuje rozpoznat také auta nebo zbraně. Vše záleží na tom, s jakou pracuje databází. Čím více informací databáze obsahuje, tím přesněji dokáže rozpoznat konkrétní věc, osobu, nebo podezřelý jev. Díky tomu ho mohou kromě bezpečnostních složek využívat také soukromé firmy a instituce jako jsou například banky nebo školy.

Poslechněte i reportáž ze záznamu:

 Autor: Markéta Imlaufová, Rádio Impuls