Čeští turisté se po sobě naučili uklízet, stále však Krkonoše devastují

  12:20
Krkonoše se vzpamatovávají z prázdninového náporu turistů. Jejich počet byl v letošní sezóně rekordní. Správa národního parku proto musela přistoupit k mimořádným opatřením.

Sněžka | foto: Impuls.cz

Mezi nejoblíbenější a nejvytíženější cíle patří Sněžka, pramen Labe i Pančavský a Mumlavský vodopád. Průměrně vrchol české nejvyšší hory navštíví 5 tisíc lidí. O víkendu za příznivého počasí to může být i dvojnásobek. Národní park proto rozmístil zábrany, a to jak na Sněžce, tak i v Obřím sedle. „Ochranná síť odděluje návštěvnický prostor od míst, kde turisté nemají co dělat. Zábrany zmizí na přelomu září a října, protože zimu by sítě nevydržely,“ řekl mluvčí KRNAPu Radek Drahný.

Problémem není jen chůze turistů mimo určené stezky. Mezi nejčastější prohřešky patří i vjezd autem do parku bez povolení. Pokud ale jde o nakládání s odpadky, tak jsou návštěvníci zodpovědnější. Údajně zafungoval loňský projekt “lovci odpadků”, kdy národní park dokonce aktivně nabízel turistům tyto sáčky z rozložitelného bioplastu, aby do nich sbírali smetí. Teď už lidé často sbírají i do svých vlastních pytlíků. I tak ale pořád spousta turistů Krkonoším škodí. „Národní Park se teď může řadit k nejnavštěvovanějším na světě. To samo o sobě znamená obrovskou zátěž a k tomu se přidává i nedisciplinovanost, když si chce třeba někdo vyfotit selfie na vrcholu skály, nebo piknikovat na alpínských trávnících,“ doplnil mluvčí Drahný.

Poslechněte si celý rozhovor s mluvčím KRNAPu: