Česko přitvrdilo v boji proti hazardu

  14:08
Ministerstvo financí má rejstřík osob vyloučených z gamblerství. Jeho pilotní verzi už mají k dispozici kasina a herny. Na ostro začne platit 20. prosince.

ilustrační snímek | foto: Impuls.cz

Od tohoto dne budou muset provozovatelé heren a kasin povinně kontrolovat, kdo se do hry přihlašuje. Rejstříku osob vyloučených z hazardních her se vztahuje i na online prostor. Jeho používání je zatím dobrovolné. „Provozovatel má povinnost ověřit v systému, zda ta daná konkrétní osoba je zapsána v tom registru, či zda v něm není“, vysvětluje ředitel odboru pro regulaci hazardu na Ministerstvu financí Martin Šabo. V rejstříku je už teď podle ministryně financí Aleny Schillerová preventivně zapsaných zhruba 200 000 osob. Jsou buď na sociálních dávkách, v insolvenci nebo se jedná o patologické hráče. „Když taková osoba potom přijde do kasina, tak bude vyloučena ze hry, protože provozovatelé už si mohou v těchto dnech ten systém vyzkoušet,“ upřesňuje Schillerová. Za porušení zákona hrozí provozovateli herny pokuta až 50 milionů korun. 

Výhodou celého systému je i to, že se mohou lidé do rejstříku nechat zapsat i dobrovolně. Zájem bude podle Martina Šaba velký. „Očekáváme minimálně stovky, spíše tisíce takovýchto žádostí,“ doplňuje odborník. Pokud se někdo rozhodne o dobrovolný zápis do rejstříku, musí tak podle Šaba učinit sám a nemůže to za něj udělat například rodina.

Ministerstvo si od novinky slibuje zmírnění negativních důsledků hazardu u nás. Podle ministryně Schillerová díky tomuto nebude možné, aby peníze vyplacené na dávkách končily v automatech. Systém totiž vyloučí ohrožené skupiny a patologické hráče z pokušení tvrdého hazardu a pomůže jim i jejich nejbližšímu okolí.

Poslechněte si reportáž ze záznamu: 

Autor: Markéta Imlaufová, Rádio Impuls