Česko je na začátku konce energetické krize, tvrdí odborník Gavor

  13:39
Ceny energií v posledních týdnech klesají. Někteří dodavatelé dokonce začali v nových cenících plyn a elektřinu nabízet pod vládním stropem. Využít toho můžou noví zákazníci a ti, kterým končí fixace.

ilustrační snímek | foto: Ústecký kraj

Energetický trh se začal hýbat správným směrem. Za klesající ceny plynu a elektřiny může několik faktorů. Jedním z nich je, že se Česko na zimu z pohledu energetických zásob dobře připravilo. Svou roli v klesajících cenách ale sehrála i vyšší moc. „Trochu nám pomohla příroda. Všichni jsme zaznamenali, že konec roku a začátek tohoto roku byly teplejší. To znamenalo mnohem menší nároky na podzemní zásobníky plynu. Tam to všechno začíná,“ tvrdí výkonný ředitel Asociace nezávislých dodavatelů energií Jiří Gavor.

Plyn a elektřina tak v posledním období na burzách zlevňují. Odborník Gavor si myslí, že by mohlo jít o začátek konce energetické krize. Po řadu zákazníků s končící fixací může jít o dobrou zprávu. Někteří dodavatelé totiž nabízejí ceny pod vládním stropem. Častou podmínkou jsou ale tříleté fixace. „Je zde určité riziko pro takového odběratele. Zejména ten třetí rok může být konfrontován s mnohem lepšími nabídkami a nebude je moci využít, protože bude vázaný závazkem na dobu určitou. Takže nelze to doporučit všem jako univerzální řešení,“ prohlásil v pořadu Impulsy Honzy Benešovského na Rádiu Impuls.

Gavor také řekl, že v českých zásobnících je i přes současné zimní počasí aktuálně plynu dostatek. „Jsou plné z osmdesáti procent. Je to dvakrát tolik oproti stejném období v loňském roce.“

Poslechněte si rozhovor ze záznamu:

Autor: Vít Zábranský, Rádio Impuls