Češi znovu budou sčítat ptáky

  7:01
V pátek začíná čtvrtý ročník projektu České společnosti ornitologické s názvem Ptačí hodinka. Při něm můžou laici pomoci ornitologům se sčítáním zimujících ptáků. Akce potrvá do neděle.

ilustrační snímek | foto: Martin Stolař, MAFRA

Do sčítání ptáků se může zapojit úplně každý. „Není potřeba žádných předchozích zkušeností. V tomhle je ten program skvělý. Kdo si není jistý s určováním ptáků, může se podívat na náš web Ptačí hodinky,“ říká Alena Jechumtál Skálová z České společnosti ornitologické. „Zapojit se můžete tak, že během těch tří dnů si vyberete svých 60 minut a podle metodiky budete sledovat krmítko, nebo ptáky, kteří se vyskytují v okolí.“

Při počítání je ale zásadní, aby dobrovolníci nezapočítali žádného ptáka dvakrát. „Když bychom viděli, že se kolem nás pohybují tři modřinky, zapíšeme trojku, když bychom pak zjistili, že jich vidíme pět, zapíšeme pětku. Pak se může o několik minut později objevit jenom jedna, tak nechápe zapsanou jedničku. Je to proto, abychom nezkreslili výsledky. Metodika počítá s tím, že do formuláře píšeme nejvyšší počet ptáků, který vidíme té během hodiny najednou,“ popisuje Jechumtál Skálová.

Počty samců, samic a mláďat se nerozlišují. Ornitologové také doporučují připravit do krmítek slunečnicová semena nebo lojové koule bez sítěk. Data je možné odeslat přes web nebo poštou. Výsledky ornitologové zveřejňují v únoru.

Loni se do Ptačí hodinky zapojilo více než 27 tisíc dobrovolníků, kteří sečetli přes milion ptáků. Nejčastěji pozorovaným druhem se stala sýkora koňadra.

Poslechněte si reportáž ze záznamu: 

Autor: Vít Zábranský, Rádio Impuls