Češi mají jedinečnou příležitost ubytovat se v metropoli za hubičku

  7:00
Hotely ve větších městech jsou o stovky korun levnější než v dobách před pandemií. Rádiu Impuls to prozradil prezident Asociace hotelů a restaurací Václav Stárek.

ilustrační snímek | foto: Reality.idnes.cz

Podle Stárka se ve velkých městech zatím neprojevilo zdražení, kterému se jinak kolegové v rekreačních oblastech nevyhýbají. Turisté tak mají možnost vyzkoušet poměrně luxusní hotely za velmi příznivé ceny. „Například Praha spadla asi o 30 až 40 Euro oproti Vídni. Přičemž v roce 2019 jsme měli cenu téměř stejnou, takže pro zákazníka je to velká příležitost, protože se domnívám, že taková nabídka se v následujících letech nepoštěstí,“ odhaduje prezident Asociace hotelů a restaurací Václav Stárek.

Naproti tomu ubytování v rekreačních místech jako je Lipno nebo horské oblasti je až o deset procent dražší. A to z několika důvodů, které mají společného jmenovatele – inflace. Ceny stoupají u energií, potravin a taky u lidské práce. „Kvalitního zaměstnance je extrémně těžké najít, máme nedostatek lidí,“ vysvětluje majitel sítě hotelů v Krkonoších Martin Bega. „Lidé odcházejí z nestabilních oborů, jako je hotelnictví a gastronomie. Po zkušenostech s pandemií se obávají dalších lockdownů,“ shodují se hoteliéři a restauratéři.

I kvůli nedostatku lidských zdrojů se letošní zimní dovolená na horách pravděpodobně prodraží. Horské penziony už teď přemýšlejí, že zvednou ceny o několik procent. Podle ředitele sítě hotelů v Krkonoších Martina Begy se několikanásobně zdražily všechny vstupy. Impulsu řekl, že nejvíc je na horách trápí rostoucí ceny energií – hlavně plynu. „Blížíme se do zimy, což znamená, že budeme muset hodně topit. I přes léto, jsme měli náklady na topení vysoké, protože bylo chladno. Teď čekáme, že v rámci letošní zimy bude tato částka ze vstupních nákladů ta nejvyšší,“ popisuje Bega. „Pravděpodobně se ani my nevyhneme nějakému zdražení, které pocítí i náš zákazník.“

Obsazenost horských hotelů je podle Martina Begy oproti loňské sezoně asi 30procentní. Naproti tomu některé lázeňské hotely zažívají podle zjištění naší redakce rekordní obsazenost.

Poslechněte si reportáž ze záznamu:

Autor: Markéta Imlaufová, Rádio Impuls