Cena pečiva poroste! Projeví se špatná úroda i koronakrize

  9:16
Špatné počasí se zřejmě projeví na ceně pečiva! Úrodu pšenice letos hromadně postihují plísně. Pekařské výrobky můžou zdražovat už v průběhu září.

Pečivo | foto: Impuls.cz

Předseda Svazu průmyslových mlýnů Pavel Filip přiznává, že byl zprvu optimistický. Pak se ukázala realita. „Došlo k infikování toho zrna mykotoxiny. Nejprve se ukazovalo, že to jsou podlimitní hodnoty, ale teď je ta kontaminace značná. Oproti minulému roku stoupla cena zhruba o 200 korun na tunu. Teď v září už se projevuje další zvyšování, až na 300 korun za tunu.“

Poptávku po pšenici teď navíc umocňuje i zájem ze zahraničí. „V Německu i Rakousku je deficit, takže je zájem kupovat pšenici od nás, tím se cena šroubuje nahoru,“ vysvětluje Pavel Filip.

Situace zasáhne spíš velkovýrobce pečiva. Třeba pekař Tomáš Solák zůstává v klidu. Jeho pražská pekárna je sice dražší, odebírá ale prémiová zrna, která problém nemají. „Bereme starší odrůdy, které jsou adaptabilní na počasí, a tak mají lepší vlastnosti i výnos, než ty moderní odrůdy, které jsou vypěstované na chemikáliích.“

Pekaře ke zdražování nutí i dopady koronakrize. „Také další suroviny, jako jsou mák, se kvůli covidu také zdražují. Myslím, že vyšší ceny by se v pekárnách mohly projevit už teď v září,“ řekl Impulsu jednatel jednoho pekárenského řetězce Richard Kabát. Růstu cen pečiva se podle něj budou zřejmě bránit velké obchodní řetězce. I ony ale nakonec později zřejmě zdraží.

Poslechněte si reportáž ze záznamu: