10 věcí, které pandemie koronaviru navždy změní

  9:23
Jak to bude vypadat, až se vrátíme do normálního života?

ilustrační snímek | foto: Impuls.cz

1. Placení
Vstupujte jednotlivě. Přijímáme pouze platby kartami. Posedlost novými technologiemi je u Čechů pověstná. Dá se očekávat, že současný strach z kontaktního nakažení přidá bezkontaktní placení mobilem do dalších tří čtvrtin klientů českých bank. V ­současnosti platí u pokladen telefonem asi 25 procent všech majitelů bankovních kont v Česku.

2. Kutilství
Samovýroba ochranných roušek napříč republikou zřejmě po ukončení karantény zcela neupadne, lidé si budou zřejmě víc chránit zdraví i poté a z roušek se může stát třeba při smogových situacích nejen pomůcka, ale i stále oblíbený módní doplněk. Navíc málokdo bude chtít nechat ležet ladem šicí stroj, který je jedním z hitů internetových obchodů. Například u ­největšího online prodejce Alza stouply prodeje šicích strojů o 300 procent. Zákazníci berou všechny značky v ­rozmezí od 2900 do 10 tisíc korun. „Momentálně jsme téměř vyprodáni, zbývají doslova poslední kusy,“ říká Patricie Šedivá, mluvčí Alzy. Reinkarnaci může zažít domácí pletení i šití podle střižních vzorů.

3. Doktor po „drátě“
Ještě před nouzovým stavem stoupal počet firem, které hradí zaměstnancům online a telefonické spojení s lékaři zapojených do dálkové konzultace zdravotního stavu. V jednáních je i možnost, že by dálkové předběžné „vyšetření“ hradily i zdravotní pojišťovny.

4. Kde nejsou fronty?
Momentálně jsou populární aplikace mapující, kde je největší výskyt nákazy, vzniká aplikace pro předpověď velkého soustředění lidí a hledání ideální a bezpečné trasy. Do budoucna mohou různé trasovací aplikace pomáhat například i při výběru místa, které budeme chtít navštívit, například historická centra měst, zjistíme, jestli je moc lidí v reálném čase před Karlštejnem, ve kterých obchodech nebo i parcích je právě narváno a kde naopak volněji.

5. Koncerty v počítači
Někteří zpěváci se snaží i­ v­ době zákazu shromažďování alespoň koncertovat online po internetu. Třeba z obýváku nebo vlastního nahrávacího studia. Zatím hrají zadarmo, ale je možné, že v budoucnosti mnozí umožní sledovat svoje vystoupení nejen návštěvníkům přímo v koncertních halách a na stadionech, ale za poplatek bude živé sledování možné i pro ty, na které se nedostaly fyzické vstupenky, nebo budou placeně hrát třeba i pro movité jednotlivce. Podobný postup lze předpovědět i pro divadelní soubory menších scén.

6. 3D boom
Velký boom prožívají výrobci a prodejci 3D tiskáren, zatím hlavně těch profesionálních. Nyní je nejvíc využívají například výrobci respirátorů a také nemocnice pro výrobu komponentů sad na testování koronaviru. To může vést k výraznému zlevnění 3D tiskáren i pro domácí využití. Například přední výrobce a prodejce „amatérských“ 3D tiskáren Josef Průša prodal za posledních sedm let více než 150 tisíc těchto strojů a dodává je do téměř 180 zemí celého světa.

7. Práce z domova
Home office, s nadsázkou řečeno, už nebude sprosté slovo. Práce z domova je nyní pro mnoho firem jediná možnost, jak oddálit krach. A obliba práce z domova podle odborníků v budoucnu poroste. Část firem u home office pravděpodobně zůstane a ­vznikne tak řada nových příležitostí. S tím souvisí i to, že se ve velké míře rozjedou telekonferenční nástroje, které před krizí nebyly tolik v oblibě. Mnoho firem i jednotlivců nyní přichází videohovorům na chuť a učí se je. S tím souvisí, že by se mohl svět trochu zpomalit, ubude jízd aut i letů.

8. Nákupy před dveře
Je jasné, že do budoucna se začne více dařit všelijakým e-shopům a zejména online supermarketům a rozvozovým službám na jídlo. Lidé se je v době karantény naučili používat ve velké míře. Po tiskové konferenci, na které premiér Andrej Babiš představil nová vládní opatření, v jednu chvíli na webových stránkách obchodu Rohlík.cz nakupovaly tři tisíce zákazníků. „Normálně ve špičce míváme naráz zhruba šest set lidí,“ komentovala mluvčí obchodu Svoboda Kuhnová.

9. Učitel online
Změny potkají i oblast vzdělávání. Výuka se z lavic více dostane do virtuálního světa. Vysokoškolská přednáška vysílaná živě přes internet nebude nic divného. I učitelé na základních a středních školách se v době pandemie více seznámili s možnostmi komunikace se studenty na dálku. A budou toho v budoucnu využívat.

10. Čisté ruce
Určitě se zlepší hygiena. U­ výdejních okének restaurací a v obchodech jsou nyní dezinfekční gely. A možná tam zůstanou i do budoucna, což může v budoucnu pomoci zpomalit každoroční epidemie chřipky i obyčejných viróz. Lidé budou obecně mnohem více dbát na svou hygienu a pořádně se naučí umývat si ruce.

Autor: Pavel Hrabica, deník METRO