Praha má nové centrum pro oběti domácího násilí, pomůže dětem a dospívajícím

  10:30
Organizace ACORUS v úterý v centru Prahy slavnostně otevřela nové centrum pro děti, dospívající a mladé dospělé ohrožené domácím násilím. „Na tomto místě mají šanci najít porozumění, bezpečí a odbornou pomoc,“ řekla při zahájení provozu zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková.

Data z roku 2022 ukazují, že téměř 30 procent žen a dvanáct procent mužů má zkušenost s domácím násilím. Už tak hrozivé statistiky se ovšem dotýkají i těch nejzranitelnějších – dětí a mladistvých.

Útočišť a služeb, na něž se v případě potřeby mohou obrátit, je však v Česku akutní nedostatek. I proto je otevření nového centra organizace ACORUS důležitým mezníkem.

„Na tomto místě vzniklo vzorové pracoviště, které může být inspirací pro ostatní. A za to hrozně moc děkuji. Na tomto místě mají totiž děti šanci najít porozumění, bezpečí a odbornou pomoc. I společnost to posouvá k naději,“ řekla Šimáčková Laurenčíková.

Jaroslava Chaloupková, ředitelka organizace ACORUS, která poskytuje pomoc osobám ohroženým domácím násilím. (26. března 2024)

Právě nedostatek takových služeb je podle ní mimo jiné důvodem, proč mnoho lidí zůstává v násilných vztazích dlouhodobě. „A některé příběhy pak nemají šanci na jakékoliv uzdravení. Končí zbytečnou smrtí člověka, který se léta pohyboval v trýznivém vztahu,“ dodala zmocněnkyně pro lidská práva.

Dětství v bezpečí a beze strachu

„Ze studií vyplývá, že každé sedmé až desáté dítě zažívá domácí násilí, a to buď z pozice svědka nebo přímé oběti,“ řekla dětská terapeutka Kateřina Mrzenová.

„Proto jsme moc rádi, že můžeme navýšit naše dosavadní kapacity a pomáhat dětem, aby mohly prožívat své dětství v bezpečí a beze strachu z blízkých osob,“ doplnila ředitelka organizace ACORUS Jaroslava Chaloupková.

V kolotoči tyranie. Třetina dospělých žijících v domácím násilí ho zná z dětství

Centrum mimo jiné poskytuje dětem krizovou intervenci. Dětští klienti totiž procházejí mnoha krizemi nejen ve chvíli, kdy v násilné společnosti vyrůstají, ale i poté, co z ní odejdou.

Bezpečný přístav

„Když máte strach z nejbližších, kteří by měli být vaší oporou, tak nemáte šanci vyrůst v někoho, kdo ve společnosti cítí své místo, je stabilní, odolný a dobře připravený na život. V někoho, kdo umí vytvářet a žít hezké vztahy v dospělém věku,“ vysvětlila Šimáčková Laurenčíková.

Právě v nových prostorách mohou klienti využít odborné poradenství sociálních pracovníků nebo psychoterapeutů. Nechybí ani možnost právního poradenství.

Prostory nového centra organizace ACORUS, která poskytuje pomoc osobám...
V novém centru nechybí ani herna, kde mohou děti kreativně tvořit (26. března...

Ve zvlášť závažných případech je jim k dispozici i přechodné ubytování v azylovém domě či krizový pobyt. V terapeutickém centru pak běží život alespoň na chvíli normálně. Příchozí zde mohou v rámci konzultací s pracovníky centra zažít respekt, důvěru, přijetí a bezpečí, které ke svému životu tolik potřebují.

„Pro mě je to dnes takový signál, že to má smysl. A budu moc ráda, když to bude dávat smysl i všem, pro něž je naše centrum určeno. Doufám, že tu najdou bezpečný přístav,“ dodala ředitelka organizace ACORUS.