Neobvyklá inscenace Cesta provede diváky Libercem, účinkuje v ní přes 120 dětí

  17:02
Více než 120 dětí se společně s dospělými umělci představí v nově nastudované inscenaci Šaldova divadla Cesta. Ta diváky skutečně provede Libercem, od Technického muzea přes bazén až do budovy divadla.

Nová inscenace libereckého divadla Cesta se odehrává na několika místech ve městě, účinkuje v ní přes 120 dětí. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

„Na začátku stála obyčejná ambice o propojení témat, jako jsou osobní svoboda, odvaha či generační dialog, se světem dětských her. Snaha, která se postupem času stávala skutečnější a důvěrnější. A tak vznikla Cesta. Cesta obsahem i formou,“ vysvětluje režisérka Linda Hejlová Keprtová.

Podstatou inscenace jsou tři skladby, které spolu obsahově a tematicky souvisí. Představení zahajuje sborová úprava lidové písně Kačena divoká Leoše Janáčka, následuje hlavní pilíř inscenace, kterým je dětská opera Hanse Krásy Brundibár. Letos je to přesně 80 let od jejího prvního provedení v terezínském ghettu.

„Opera Brundibár sama o sobě vyznívá velmi optimisticky, dobro vítězí nad zlem, což je dětem velmi blízké. Na nás dospělých bylo vysvětlit jim historický kontext a skutečnost, že jen velmi málo terezínských dětí, které tehdy v opeře účinkovaly, se dožilo konce války,“ míní sbormistryně dětského sboru Severáček Silvie Langrová.

Poté následuje baletní intermezzo za zvuků skladby Bugatti step Jaroslava Ježka. Závěr patří první části světově proslulé kantáty Antonína Dvořáka Stabat Mater.

Umím si představit i čtvrtý soubor, říká ředitelka libereckého divadla

Jednotlivé části inscenace jsou koncipovány jako skutečná cesta a nesou jména Na peróně, Nastupovat, Krátké zastavení a Konečná stanice.

Na představení se podílí přes 120 dětských účinkujících. Do zkoušení se zapojilo Dětské operní studio, dětský pěvecký sbor Severáček, orchestr ZUŠ Jabloňové, školní sbory Karolka a Lesněnky a také Baletní škola.

Kromě velkého množství dětských hudebníků a tanečníků se představí také orchestr, sbor a sólisté Divadla F. X. Šaldy.

V hlavní roli Člověka, který se v průběhu představení proměňuje v Brundibára, průvodce a mnoho dalších charakterů, pak exceluje Petr Jeništa. První premiéra je na programu dnes večer.

25. října 2017

Autor: