Lidé začali hlasovat o stavbě roku, opravený Thermal zatím nesoutěží

  9:30
Ještě před několika lety na jáchymovské radnici vážně uvažovali o jeho demolici. Nyní je dům na sídlišti Slovany, kterému místní říkají Rusák, jedním z adeptů na zisk prestižního ocenění Stavba Karlovarského kraje. O přízeň veřejnosti se uchází společně s ním 23 realizovaných staveb, 14 projektů a šest zachráněných památek. Hlasování o vítězi začalo ve středu.

Stavebnictví podle odborníků prožívá těžké období. „Nejhůře na tom jsou veřejné zakázky v oblasti bytové výstavby. Nejvíce postižený je pak soukromý sektor,“ řekl Rudolf Borýsek, místopředseda Regionálního stavebního sdružení Karlovy Vary a garant sekce stavebnictví krajské hospodářské komory.

Přesto podle Borýska právě veřejný sektor drží obor v první třetině letošního roku nad vodou. „I přes ekonomické problémy nedošlo ke škrtání investic. Budoucnost bytové výstavby bude hodně záležet na tom, jak se k ní postaví stát,“ vysvětlil Borýsek.

Navzdory tomu se na seznamu přihlášených do Stavby roku Karlovarského kraje objevilo několik dokončených bytových projektů. Vedle zmiňovaného jáchymovského bytového domu je to například rezidence Vančurova v Ostrově či rekonstrukce tří objektů v sokolovské ulici Pod Háječkem.

„Jednotlivé realizované stavby nerozlišujeme. Na seznamu je tak všechno, bytovými projekty počínaje a silničními stavbami konče,“ uvedla Anna Vlášková, manažerka Regionálního stavebního sdružení Karlovy Vary. Podobně je tomu i u projektů, kam například SUAS Group přihlásila transformaci okolí jezera Medard.

Karlovarský magistrát se mezi projekty uchází o přízeň hlasujících se záměrem pobočky infocentra v budově hlavní pošty. Paradoxně je už dnes jasné, že se tento projekt realizovat nepodaří. Česká pošta má totiž v úmyslu budovu v centru města prodat. „Je možné ho ale použít i v jiných objektech,“ konstatovala primátorka Andrea Pfeffer Ferklová.

Primátorku mrzí, že se mezi soutěžícími neobjevila rekonstrukce hotelu Thermal a bazénového komplexu. „Celý projekt chce vedení hotelu Thermal přihlásit až v okamžiku, kdy bude kompletně hotový. To znamená nejspíš příští rok,“ doplnila Anna Vlášková. To ovšem bude mít Thermal velkého konkurenta v podobě Císařských lázní. Jejich rekonstrukci chce nominovat Karlovarský kraj.

Hlídá umělá inteligence

Hlasování o nejlepší stavbu, projekt a zachráněnou památku se na webu stavbykarlovarska.cz rozeběhlo ve středu. Organizátoři soutěže upozorňují, že každý může hlasovat pouze pro jednu položku v každé kategorii. Zároveň celý systém upravují tak, aby se zamezilo podvodům.

„Systém hlídá umělá inteligence, která dokáže případné podvodné hlasy odfiltrovat. V příštím roce na ní chceme nechat hlasování celé,“ naznačil pokrok v zabezpečení procesu hlasování Petr Lněnička z organizačního štábu soutěže.

Poslední hlas připíší organizátoři 22. června úderem třetí hodiny odpolední. Téhož dne večer se v karlovarské Galerii umění uskuteční vyhlášení výsledků. Vedle hlasů veřejnosti bude o vítězích v kategoriích stavba a projekt rozhodovat i odborná porota. Při 22. ročníku soutěže se počet přihlášených staveb přehoupl přes 630.