Socha Karla IV. by mohla stát u Císařských lázní, klub shání peníze

  14:50
Karlovarský Rotary klub představil dva termíny, kdy by se v Karlových Varech mohla zaskvět nová jezdecká socha zakladatele města, císaře Karla IV. Oba jsou spojené s oslavami klubu.

Tak by vypadala socha Karla IV. na karlovarském Divadelním náměstí. | foto: Kancelář architektury města Karlovy Vary

Prvním možným termínem je rok 2022, kdy se mají znovu otevřít restaurované Císařské lázně a kdy zároveň klub oslaví 30 let od znovuzaložení. Jako druhý se pak nabízí rok 2026. Tehdy si klub připomene sto let existence.

Fotogalerie

V jeden z těchto termínů doufá Ivan Thýn, člen Rotary klubu. Právě ten je iniciátorem zhotovení sochy Karla IV. na základě vítězného návrhu Michaela Gabriela.

První model budoucí sochy autor věnoval do aukce, která má naplnit konto veřejné sbírky. Za necelý měsíc se na něm sešlo bez pár korun 700 tisíc.

„Až se na kontě sejdou čtyři miliony, začneme reálně jednat s výrobcem sochy,“ naznačil Ivan Thýn. 

V plánu je přitom vybrat od dárců osm milionů korun. Propagovat projekt jezdecké sochy Karla IV. pomůže webová stránka jezdeckasocha.cz, kterou Rotary klub spustil.

K nahlédnutí jsou zde i jména dárců, kteří zatím přispěli. Ta se podle výše příspěvku objeví i na samotném díle. Buď na lamelách, nebo na zadní straně podstavce.

O konečném umístění jezdecké sochy zatím není rozhodnuto. Jednou z variant, kterou podporuje i Kancelář architektury města a která vyšla jako nejlepší i podle výsledků ankety, je park před Císařskými lázněmi. 

„Na otázku, jestli je to správné místo, odpoví workshop, který by se měl uskutečnit někdy ve druhém čtvrtletí. Zúčastní se jej nejen architekti, ale i teoretici umění, pracovníci památkové péče, zástupci Rotary klubu i představitelé města,“ uvedl Petr Kropp, ředitel Kanceláře architektury města.