Muže soudí, že zdrogovaný pobodal školačku. Za pokus o vraždu mu hrozí 20 let

  11:16
Krajský soud v Brně se dnes začal zabývat případem z loňského září, kdy muž na ulici v brněnských Židenicích pobodal školačku. Za pokus o vraždu dítěte mladšího 15 let obžalovanému Františku Oláhovi hrozí 15 až 20 let vězení, případně výjimečný trest.

Kromě pokusu o vraždu je muž obžalovaný také z výtržnictví. Dosud zůstává ve vazbě, k soudu jej přivedla eskorta.

Vzhledem k věku napadené dívky se jednání až do vynesení rozsudku odehrává bez přítomnosti veřejnosti. Verdikt soudce vyhlásí ve středu dopoledne.

Novináři se dnes dostali dovnitř pouze na několik minut. Při jediném veřejném projevu v soudní síni řekl Oláh slabým hlasem jméno vybraného důvěrníka, jehož přítomnost si přeje u soudu. Ten následně na výzvu soudce vyjádřil souhlas a přání zůstat v síni po celou dobu jednání.

K napadení došlo loni 20. září poblíž Dělnického domu. Podle spisu zhruba kolem půl třetí odpoledne muž, který byl podle zjištění portálu iDNES.cz pod vlivem drog, pronásledoval nezletilou dívku dolů po Táborské ulici.

„Běželi od vedlejší základní školy, holka utíkala dolů po Táborské, on za ní. Před stánkem s ovocem a zeleninou chlapi feťáka zastavili, ať nikam neutíká, a snažili se ho hlídat. Najednou se jim vysmekl, utekl a bodl ji,“ popsala tehdy svědkyně s tím, že slyšela řev.

Poté žena viděla, jak na útočníkovi klečí zmínění svědci, kteří mu zabránili v odchodu. Muže po příjezdu na místo zpacifikovali za použití donucovacích prostředků strážníci a následně jej předali policii. Pobodaná dívka musela být převezena na jednotku intenzivní péče do Fakultní nemocnice Brno.

Policisté muže následně obvinili z pokusu o vraždu dítěte mladšího 15 let. Soud pak sedmatřicetiletého muže poslal do vazby. Státní zástupkyně Iveta Eichlerová tehdy vazbu navrhovala kvůli hrozbě útěku a opakování násilné trestné činnosti.

Zdrogovaný pobodal v Brně školačku. Vybíral náhodně, nejdřív ji obtěžoval

„Utéct by mohl, protože je ohrožen mimořádně vysokým trestem, žije na ulici, nemá trvalé bydliště, nemá v Brně příbuzné a ani nepracuje. Pokud by se rozhodl utéct, nemá důvod se nadále zdržovat v Brně,“ uvedla tehdy Eichlerová.

Podezřelý podle ní užíval drogy a nešlo předvídat, jakého jednání by se dopustil a v jakém rozsahu. „Jde o to, aby byla zajištěna ochrana společnosti,“ řekla Eichlerová. Zmínila, že zhruba před deseti lety muž již byl ve vězení za majetkovou trestnou činnost.

20. září 2023

Autor: