Technické obory zplundroval automotive. Nenutí lidi samostatně myslet, říká šéf Huismanu

Na to, že jsme průmyslový kraj a strojařina tady byla historicky silná, tak ve školství hodně zaostáváme, upozorňuje Karel Pavlíček, generální ředitel společnosti Huisman ze Sviadnova na Frýdecko-Místecku. Strojaře podle něj není kde brát.

A to je Huisman firma s celosvětovým záběrem. Zaměřuje se na výrobu obřích jeřábů a součástí pro těžební průmysl, ale i třeba stavbu atrakcí pro zábavní parky. „Na to, že jsme průmyslový kraj, podle mě ve školství hodně zaostáváme. Ale pokud nechceme být montovna a mluvíme o vyšší přidané hodnotě, musíme investovat i do škol,“ říká Karel Pavlíček v rozhovoru po iDNES.cz.

Říkal jste, že nemáte úplně nejlepší zkušenosti se zdejším školstvím. Co vám na absolventech nebo na školách nejvíc chybí?
U absolventů je vidět, že dnešní generace má menší zájem o manuální práci. S tím se ale musíme smířit, to je obecný vývoj. Větší problém podle mě je, jak dnes vypadají odborné školy.

Dnes mají žáci někdy tři týdny praxe za rok a často to berou jako „hurá, nemusíme do školy“.
Zájem o skutečnou práci je malý.

Článek je součástí iDNES Premium. Více informací na webu iDNES.cz

Právě hrajeme Právě vysíláme

Noční Impuls

20.00-05.00
Přehrát rádio Pozastavit rádio

PREMIER

HROBAŘ

Následuje 06.00-10.00
Avatar
Avatar

Víkendový ranní Impuls