Technické obory zplundroval automotive. Nenutí lidi samostatně myslet, říká šéf Huismanu
Na to, že jsme průmyslový kraj a strojařina tady byla historicky silná, tak ve školství hodně zaostáváme, upozorňuje Karel Pavlíček, generální ředitel společnosti Huisman ze Sviadnova na Frýdecko-Místecku. Strojaře podle něj není kde brát.
A to je Huisman firma s celosvětovým záběrem. Zaměřuje se na výrobu obřích jeřábů a součástí pro těžební průmysl, ale i třeba stavbu atrakcí pro zábavní parky. „Na to, že jsme průmyslový kraj, podle mě ve školství hodně zaostáváme. Ale pokud nechceme být montovna a mluvíme o vyšší přidané hodnotě, musíme investovat i do škol,“ říká Karel Pavlíček v rozhovoru po iDNES.cz.
Říkal jste, že nemáte úplně nejlepší zkušenosti se zdejším školstvím. Co vám na absolventech nebo na školách nejvíc chybí?
U absolventů je vidět, že dnešní generace má menší zájem o manuální práci. S tím se ale musíme smířit, to je obecný vývoj. Větší problém podle mě je, jak dnes vypadají odborné školy.
Dnes mají žáci někdy tři týdny praxe za rok a často to berou jako „hurá, nemusíme do školy“.
Zájem o skutečnou práci je malý.
Článek je součástí iDNES Premium. Více informací na webu iDNES.cz
Další zprávy
Mošnovskému letišti loni vzrostl zisk, pomohly nové osobní linky
Obava z ovlivňování svědků. Soud rozhoduje o vazbě pro karvinského primátora Wolfa