Nesmysl! Radnice smetla návrh projektantů na novou silnici přes Malši
Pod peticí proti silnici přes Malši na jižním okraji Českých Budějovic, která se objevila v návrhu nového územního plánu, už je 2 600 podpisů. Radnice ji tam také odmítá. „Není to návrh města, ale projektantů, kteří připravují nový plán. Sdělili jsme jim, že je to neprojednatelný a nesmyslný návrh,“ řekl náměstek primátorky.
Petr Papoušek v pondělí po 11. hodině předstoupil před budějovické zastupitele, aby jim oznámil, že on a řada dalších obyvatel je připravených postavit se proti plánované silnici přes lokalitu Tůně U Špačků.
Navíc informoval, že pod peticí proti návrhu nové komunikace už je kolem 2 600 podpisů. „Budeme bojovat všemi legálními a legitimními prostředky, ať už na úrovni města, či kraje. A bude-li potřeba, tak i na úrovni státu, případně evropských institucí,“ zdůraznil mimo jiné ve svém proslovu.
Reakce byla rychlá. O slovo se přihlásil náměstek primátorky Lubomír Bureš (Naše Česko). Na radnici má na starost dopravu i územní rozvoj a příprava nového územního plánu, kde je zakreslená i silnice přes lokalitu Tůně U Špačků, tak spadá do jeho agendy.
Obyvatele štvou plány na silnici ke Špačkům. Do lokality auta nepatří, tvrdí kritici |
„Není to návrh města, ale projektantů, kteří připravují nový plán. Už ve chvíli, kdy jsme obdrželi jeho návrh, jsme projektantům vznesli své připomínky a výhrady právě k této lokalitě a k vedení tohoto dopravního koridoru. Sdělili jsme jim, že je to neprojednatelný a nesmyslný návrh,“ uvedl Bureš.
Dále potvrdil, že minulý týden dostal písemné ujištění, že tento dopravní koridor bude vypuštěn a při dalším veřejném projednání územního plánu v příštím roce už tam nebude. „Projektanti také navrhli, že jsou schopní představit dopravní řešení, které navrhují mimo lokalitu U Špačků,“ doplnil náměstek. Podle něj by nějaké další dopravní napojení na jihu Budějovic mělo existovat, ale nevylučuje, že nakonec současné koridory postačí.
Petr Papoušek ještě potvrdil, že petici s podpisy tak jako tak odevzdají, stejně jako připomínky k návrhu nového územního plánu. „Ti lidé, kteří se k tomu vyjadřovali a zapojili se, si to zaslouží,“ sdělil Papoušek, který je členem petičního výboru.
Potvrdil, že dění kolem „Špačkárny“ budou i nadále sledovat. Lokalita je místem, kde žije spousta živočichů a rostlin, jsou tam tůně, letité stromy podél řeky. A také areál s občerstvením, kde se hraje především nohejbal, volejbal a tenis.
Kolem zmiňované lokality se v posledních letech hodně stavělo a další desítky rodinných domů vznikají směrem k Mladému a Novým Hodějovicím. I proto se v návrhu nové dopravní řešení objevilo. Podle aktuálních reakcí ale nemá žádnou šanci na úspěch. Odpůrci záměru ještě upozorňují, že by neměl být v územním plánu (ÚP) ponechán ani jako takzvaná územní rezerva.
Územní plán má být do dvou let
České Budějovice nyní pracují s ÚP, který je platný už čtvrt století. Nový má vstoupit v platnost zhruba za dva roky. Pro představu má řešit zvýšení počtu obyvatel o přibližně 35 tisíc za několik desítek let. Připomínky k návrhu je možné podat do 10. července. Samotné veřejné projednání se uskuteční už ve čtvrtek od 16 hodin v KD Slavie.
V soutěžním dialogu na zpracování ÚP zvítězila v roce 2024 skupina složená ze zástupců tří kanceláří. Jsou to budějovické Studio MAP, Pavel Hnilička Architects + Planners z Prahy a Omgeving z Belgie. Po veřejném projednání bude následovat vypořádání připomínek a řešení rozporů a své stanovisko bude dávat také krajský úřad.
Následovat bude v roce 2027 další veřejné sezení a představení upraveného návrhu ÚP. V roce 2028 pak zpracovatelé předloží konečnou podobu, která bude nakonec vydaná a Budějovice začnou pracovat podle nového územního plánu.

Mapy poskytuje OpenStreetMap pod Open Data Commons Open Database License
Další zprávy
I přes odpor lidí firmy plánují nové drůbežárny. U Lišova má nahradit býčí farmu
Rakušanku půl roku přemlouval na rande. Teď spolu v centru Lince podnikají