V jihlavské zoologické zahradě se narodilo první mládě guerézy. Zatím je bílé

  8:36
Sněhově bílým mládětem guerézy běloramenné se pyšní jihlavská zoologická zahrada. Jedná se o první mládě tohoto druhu opice narozené v Jihlavě.

O mládě, jehož pohlaví zatím není známé, se stará nejen matka, ale i její sestra. | foto: Zoo Jihlava

„Pohlaví zatím neznáme. Mládě přišlo na svět 18. listopadu a zatím vypadá, že je vše v pořádku. Matka o něj vzorně pečuje a pokud budou mít návštěvníci štěstí, tak ho i zahlédnou v jejich ubikaci, která se nachází kousek za hlavním vstupem zoo,“ informovala Simona Kubičková, vedoucí marketingu jihlavské zoo.

Guerézy běloramenné chovají v Jihlavě od roku 2015. Skupinu tehdy tvořila trojice samců ze Zoo Blackpool. Chovná skupina vznikla o pět let později, kdy přicestovaly dvě samice ze Zoo Duisburg. Aktuálně skupinu tvoří dvě samice, dva samci a aktuální mládě.

„Osmiletá matka je prvorodička, ale o mládě se dobře stará. Spolu s ní je ve skupině i její sestra, která jí s péčí o potomka pomáhá. Různě si ho předávají, i když na první pohled to může působit dosti nešetrně – skoro jako přetahovaná. Ale mládě je zdravé, plně přijímá mateřské mléko. To, že si druhá samice, která potomky ještě nemá, tímto způsobem zkouší také péči o mládě, je jenom dobře. Doufáme, že i ona bude časem plnit své mateřské povinnosti naplno. Tímto načerpá mnoho zkušeností,“ řekl ředitel zoo Jan Vašák.

Bílá barva srsti u mláděte je podle ředitele naprosto přirozená. „Postupně s věkem jejich barva tmavne. Získají černé zbarvení s bílými rameny, ocasem a srstí kolem tváře,“ dodal Vašák.

Guerézy pocházejí ze západní Afriky, kde obývají tropické deštné lesy. Dožívají se 15 až 20 let. „Jejich vědecké pojmenování ‚colobus‘ znamená v řečtině zmrzačený a odkazuje na zakrnělý palec připomínající pahýl prstu. Guerézy mají takto přizpůsobenou ruku k trhání listů, které jsou základem jejich potravy,“ připomenula Kubíčková. Žijí ve větších tlupách s více samci a samicemi pohromadě. Dnes jsou ohroženy kácením pralesů a lovem na maso. V minulosti byly loveny i pro kožešinu.

Autor: