Na věžičku brodského kostela svaté Kateřiny se po letech vrátily hodiny

  12:08
Šest let trvalo, než věžičku kostela svaté Kateřiny v Havlíčkově Brodě znovu ozdobily hodiny. Po ještě mnohem delší době ukazují přesný čas a přes den odbíjejí každou celou hodinu. Zásluhu na návratu hodin na věž nese Spolek Epigram, který o záchranu kostela dlouhodobě usiluje.

Po dlouhých šesti letech kostel svaté Kateřiny v Havlíčkově Brodě znovu ozdobily hodiny. O přesný čas se starají restaurované ručičky s ciferníky i nový hodinový stroj napojený na satelit. | foto: Spolek Epigram

„Nyní už asi není možné zjistit, kdy hodiny šly a odbíjely naposledy. Nefungovaly už dávno předtím, než byla věžička v roce 2018 snesena. V té době hodinový stroj ani nebyl pod nánosy holubinců vidět,“ konstatoval předseda spolku Vít Vodrážka.

S výsledkem může být spokojený. Hodiny nyní září novotou. Stejně jako věžička, v níž jsou usazeny. „Je to skvělý pocit. Vše se podařilo, hodiny po těch letech fungují,“ svěřil se Vodrážka.

Spolek s pomocí farnosti, města a veřejné sbírky nechal už dříve restaurovat a pozlatit ciferníky i původní ručičky. Nyní ve druhé etapě přišla řada na nový strojek a finální instalaci včetně cymbálu (kovový odlitek podobný zvonu sloužící pro odbíjení hodin - pozn. red.).

Kostel svaté Kateřiny

Kostel svaté Kateřiny je jednou z nejstarších památek v Havlíčkově Brodě. Pochází ze 13. století, kdy byl postaven jako kostel hornický mimo tehdejší městskou zástavbu u mostu přes Sázavu. Právě svatá Kateřina je patronkou horníků.

Desítky posledních let ho však církev nevyužívala a stavba značně zchátrala. Kostel navíc trpí dopravou. Je umístěn v těsném sousedství a pod úrovní frekventovaného kruhového objezdu a kamenného mostu. Protože stojí na samém břehu řeky, má i problémy se vzlínající vlhkostí.

Hodiny už ukazují přesný čas. Jsou řízené elektronicky přes satelit. Automaticky se umí přenastavit na zimní a letní čas. V době od sedmi do 22 hodin odbíjejí každou celou hodinu. Od večera do rána ztichnou, aby nerušily noční klid.

„Po mnoha a mnoha letech bijí na k tomu určený cymbál. Když totiž v minulosti hodiny náhodou šly, celou hodinu odbíjely na historický zvon Florián, který k tomu ovšem nebyl určený,“ zmínil jednu ze zajímavostí Vodrážka.

Obnova hodin by měla přijít na zhruba 225 tisíc korun. Z toho 145 tisíc vzešlo z veřejné sbírky pořádané Spolkem Epigram. Vybrat na hodiny byl jeden z dlouhodobých cílů sbírky. „Momentálně další takový nemáme. Ale sbírka běží dál, nekončí. Další peníze budeme přidávat jako příspěvek na další chystané opravy,“ pravil Vít Vodrážka.

V nejbližší době je u kostela potřeba vyměnit poslední dvě okna. Ve druhé polovině roku se farnost chystá začít s pokládkou modřínových šindelů na loni dokončenou střechu. Do budoucna je třeba kostel omítnout. A bezpočet prací čeká na zachránce památky uvnitř.

19. února 2024