Ústí počítá s obnovou bývalého rektorátu, zázemí tam může najít dům dětí

  9:54
Bývalý rektorát ústecké Univerzity J. E. Purkyně v ulici Hoření v Ústí nad Labem, který dnes patří městu, se bude opravovat za 16,6 milionu korun. Budova má být mimo jiné energeticky soběstačná.

Návrh budoucí podoby budovy bývalého rektorátu, má být i bezbariérová a energeticky soběstačná. | foto: vizualizace Ústí nad Labem

Rada města již souhlasila se zajištěním peněz v rozpočtu. „Rozhodovat o opravě budou zastupitelé ještě v tomto složení. Ale já už připravuji rozpočet na příští rok a v tom je nutné mít tyto prostředky alokovány,“ řekl primátor Petr Nedvědický (ANO).

Podle něj je vše připravené, aby bylo možné spustit projektovou dokumentaci. „Ta si vyžádá nejméně rok práce, pak se bude rok soutěžit zhotovitel. Podle mého názoru oprava, která bude trvat ještě další dva roky, může být hotova nejdříve na konci příštího volebního období, pokud dojde ke schválení těchto zdrojů a nové zastupitelstvo schválí rozpočet,“ přiblížil primátor.

Areál bývalé Krajské politické školy na Severní Terase byl vystavěn kolem roku 1980. Po roce 1989 jej užívala ústecká Univerzita J. E. Purkyně.

Město chce budovu využít pro nové funkce, mohl by tu být třeba dům dětí a mládeže, a nechalo již zpracovat studii architektem Viktorem Tučkem. Ta vychází z rámcového zadání s cílem „objekt revitalizovat a navrhnout jeho komplexní stavebně-technickou rekonstrukci s výrazně vyšším standardem vnitřního prostředí, parkovištěm a bezbariérovým přístupem“.

Citlivá rekonstrukce se podle něj má snažit navázat na funkcionalisticky koncipovanou architekturu a obohatit ji současnými výrazovými prostředky.

Protože cena energií neustále roste a zatím není jasné, kdy se tento trend zastaví, celá budova má také být energeticky soběstačná. „To určitě, byla to jedna z podmínek,“ dodal Nedvědický.

Autor: