Nejvyšší soud odmítl dovolání Afričana odsouzeného za znásilnění nezletilé

  8:42
Nejvyšší soud odmítl dovolání Abdallaha Ibrahima Dialla odsouzeného ke čtyřem letům vězení za znásilnění šestnáctileté dívky u Lukavce na Litoměřicku. Muž se nyní nachází v léčebně. Ústavní léčení mu soudy už dříve nařídily na základě znaleckých posudků.

Obžalovaný Abdallah Ibrahim Diallo před okresním soudem v Litoměřicích (17.10. 2019). | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

„Dovolací soud potvrdil rozhodnutí Krajského soudu v Ústí nad Labem,“ sdělila Halka Lacinová, předsedkyně litoměřického okresního soudu, u kterého Diallo dostal původně dva roky vězení, tedy na spodní hranici sazby. Odvolací krajský soud mu ovšem trest zpřísnil na čtyři roky.

Diallo dívku znásilnil v červnu 2019 na poli u Lukavce poté, co přijel do Česka vlakem z Německa. Tam ho předtím propustili z drážďanského vězení, kde byl za nezaplacené pokuty. V sousední zemi údajně jezdil načerno nebo vyhrožoval sociálnímu pracovníkovi.

Policie ho zadržela krátce poté nedaleko místa činu. Hlídku přivolali muži, které si vyděšená dívka stopla.

„Vzhledem ke všem okolnostem se dvouletý trest uložený soudem prvního stupně jeví jako mírný. Nevedl by ke splnění zákonem požadovanému účelu,“ uvedl loni v srpnu Roman Dobeš, předseda odvolacího senátu ústeckého krajského soudu.

Litoměřický soud při uložení dvouletého trestu argumentoval Diallovým zdravotním stavem. Ten totiž podle znalců trpí schizofrenií a v době spáchání činu byly jeho ovládací a rozpoznávací schopnosti podstatně snížené.

„Stav zmenšené příčetnosti není polehčující okolnost,“ upozornil soudce Dobeš, proč odvolací senát trest odnětí svobody zpřísnil.

Obě instance se s ohledem na závěry znalců zároveň shodly na nutnosti ústavního léčení. Odborníci shodně uvedli, že je nutné ho před výkonem trestu odnětí svobody nejprve zaléčit.

A právě to se děje. „Odsouzený byl z výkonu trestu odnětí svobody převeden do výkonu ochranného léčení v ústavní formě,“ doplnila Lacinová.