Klimatičtí aktivisté znovu vyrazili do ulic, tentokrát zablokovali dopravu v pražské Michli

  12:40
Ekologičtí aktivisté z hnutí Extinction Rebellion ráno zastavili dopravu v ulici 5. května v pražské Michli. Zhruba patnáct lidí se seřadilo na přechodu frekventované vozovky, kterou tak na několik minut zablokovali.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Cílem aktivistů bylo upozornit veřejnost na změny klimatu. Zablokovaná auta stála v dlouhé koloně celkově sedm minut. Někteří z demonstrujících řidiče obcházeli a vysvětlovali jim smysl akce. „Je to vlastně symbolické narušení toho běžného chodu společnosti, kterým chceme upozornit na mnohem větší potenciální narušení, která mohou přijít pokud klimatická krize nebude řešena,“ tvrdí mluvčí aktivistů Jan Burian.

Reakce řidičů na pro ně nečekanou událost byly různé. „Je to v pořádku, jsem rád, že se pro to něco dělá,“ tvrdil jeden ze šoférů s tím, že mu ranní zdržení nevadilo. Další řidič byl ale vůči aktivistům tvrdší. „Takhle protestují hloupí lidé, tohle nikam nevede. Tímto způsobem spoustu lidí akorát naštvou,“ řekl Rádiu Impuls svůj názor.

Jde už o několikátou podobnou akci, kterou ekologické hnutí letos uspořádalo. Na začátku září zablokovali aktivisté Pařížskou ulici v Praze, protestovali také před úřadem vlády nebo před ministerstvem pro místní rozvoj.

Poslechněte si reportáž ze záznamu:

Autor: Vít Zábranský