Demokracii jsme vyjednali u Adamce v obýváku, říká Michal Horáček

  14:54
Pátečním hostem Sametových Impulsů byl textař a spisovatel Michal Horáček. Ve vysílání vzpomínal především na občanskou iniciativu MOST, kterou založil spolu s Michaelem Kocábem. Rozpovídal se o detailech vyjednávání s komunistickými pohlaváry a řeč přišla i na případné angažmá v politice. Svou kandidaturu na prezidenta odmítl, boj o Senát prozatím zvažuje.

Michal Horáček ve studiu Rádia Impuls | foto: Tomáš Kabát, Impuls.cz

Občanská iniciativa MOST fungovala už od září 1989. Jak ve zpravodajském speciálu Sametové Impulsy připomněl textař a spisovatel Michal Horáček, měla sloužit k vyjednávání s komunistickými pohlaváry. Tehdejší režim nechtěl vyjednávat s opozičně laděnými osobnostmi, musela proto vzniknout platforma, se kterou nebude mít vedení státu problém. „My jsme za nimi šli s tím, že je nezbytné připravit takový stůl. Kolem nás se toho hodně dělo a bylo jasné, že i v české společnosti narůstá tenze. Takové neřízené předání moci je strašně nebezpečné, protože je možné, že dojde ke krveprolití,“ vzpomíná Horáček s tím, že se zprvu s Michaelem Kocábem snažili vyjednávat naivním způsobem. „Normálně jsme jim ty naše návrhy dávali prostřednictvím podatelny na Úřad vlády a dodnes tam jsou,“ doplnil s úsměvem.

Hosté Sametových Impulsů:

Michal Horáček vzpomínal také na své kontakty s reportéry z ciziny. Se zahraničními novináři byl v pravidelném kontaktu díky své dobré angličtině. Vyhovovala jim prý rychlost, s jakou se věci měnily. „Tím, že to trvalo jen několik dní, tak to zahraniční média mohla podat dramaticky. Někdy 20. listopadu přijely velké štáby s nevídanou technikou a satelity. S nimi dorazili ti nejznámější novináři a všichni samozřejmě fandili tomu, aby se komunistický systém zhroutil.“

Podívejte se na záznam rozhovoru: