Češi jsou národ konspirátorů. Na ilumináty věřil i Karel Gott

  8:30
Historie a konspirační teorie táhnou střední a vyšší věkové skupiny. Mezi nejoblíbenější patří nadvláda tajných skupin.

Foto: Profimedia | foto: Impuls.cz

Téměř polovina dospělých ve věkové kategorii 45 až 54 let věří v konspirační teorie. Vyplývá to z aktuálního průzkumu, který deníku Metro poskytl bratislavský projekt think-thank Globsec, jenž se zabývá postoji a hodnotami obyvatelstva v zemích střední Evropy.

„Tato data potvrzují i televizní statistiky. Například televizní pořady věnované historii a konspiračním teoriím nejvíce sledují právě diváci středního a vyššího věku. Naopak nejméně zajímavé jsou pro nejmladší diváky. Mladí Češi ve věku 18 až 24 let věří konspiracím ze sledovaných zemí nejméně, tedy pod 15 procent dotazovaných,“ uvádějí statistici z Globseku.

Mezi nejoblíbenější konspirační teorie v tuzemsku patří například teroristický útok na světové obchodní centrum v New Yorku. Ten sice podle oficiální verze spáchala teroristická organizace al-Káida, konspirační teorie však hovoří o tom, že za ním stála americká vláda.

„Této teorii věří jen zhruba pět procent populace, a to ve věku od 18 do 64 let. Teprve od věku 65 let a více roste přesvědčení o konspiraci k dvaceti procentům. Stejný výsledek je ovšem u všech sledovaných zemí, tedy nejen v Česku, ale i v Polsku, Slovensku a Maďarsku,“ dodává tým Globseku, podle kterého v počtu konspirátorů překonávají Čechy už jen Slováci. O tom, že byla americká vláda ohledně výsledků oficiálního vyšetřování teroristických útoků z 11. září 2001 ke svým občanům zcela upřímná, prý dodnes pochybuje více než šedesát procent Američanů.

Velké oblibě se v Česku těší také konspirační teorie, že je svět ovládán tajnými společenstvy a skupinami. Jedna z nich s názvem Nový světový řád tvrdí, že malá skupina mezinárodních elit kontroluje a manipuluje vlády, průmysl a mediální organizace po celém světě. Jejím primárním nástrojem údajně je centrální bankovnictví. Tato teorie se stala populární v devadesátých letech. Skupina měla způsobit také většinu velkých válek za posledních dvě stě let. „Manipulace nějakého skrytého společenství lidstvo odjakživa fascinovala. Ať je řeč o zednářích, templářích, či iluminátech,“ uvedl již dříve pro deník Metro odborník na městské legendy Petr Janeček.

Právě na ilumináty věřil také nedávno zesnulý zpěvák Karel Gott. Ten se se svým přesvědčením netajil v rozhovorech pro média, v minulosti se svěřil také například zpěváku Michalu Davidovi či hudebnímu skladateli Michalu Horáčkovi. Gott na existenci iluminátů věřil i přesto, že byl pověstný svou podrobnou znalostí historie.

Konspirační teorie o globálním oteplování má zase za to, že pokud vůbec dochází k oteplování planety, lidská činnost v tom nehraje hlavní roli. Jde jen o různé skupiny a vědce, kteří se snaží využít informace pro výnosný obchod a nástroj manipulace. Mezi vyznavače těchto teorií patří současní i bývalí tuzemští politici.

Autor: Filip Jaroševský, deník METRO