Středočeský kraj už registroval čtyři tisíce žádostí o kotlíkové dotace

  6:00
Ve středu 4. října v 8 hodin začal Středočeský kraj přijímat elektronické žádosti o příspěvky přidělené na výměnu starých kotlů na tuhá paliva s ručním přikládáním v 1. a 2. emisní třídě za tepelná čerpadla, kotle výhradně určené pro spalování biomasy, automatické kotle na uhlí a biomasu či za plynové kondenzační kotle. Do 12. hodiny kraj elektronicky obdržel 4 089 žádostí.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Reuters

„V hrubém součtu zatím lidé požádali o příspěvky ve výši přesahující částku 439,6 milionů korun. Těší nás tak obrovský zájem o kotlíkové dotace. Výměna starých kotlů za nové modernější významně pomůže zlepšit životní prostředí ve středních Čechách,“ řekla hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová. Příjem žádostí se podle ní obešel bez větších problémů: „Formu elektronických žádostí jsme zvolili proto, že je tato možnost pro obyvatele nejpraktičtější. Nechtěli jsme opakovat situaci, kdy lidé museli až nelidsky čekat ve frontě v zimě a dešti před budovou krajského úřadu,“ uvedla hejtmanka.

Středočeský kraj rozdělí v této výzvě mezi žadatele o dotaci na výměnu zdrojů tepla na pevná paliva v rodinných domech více než 502,2 milionů korun. Po odeslání žádosti lidé obdrželi potvrzení o přijetí žádosti, na kterém je jedinečný číselný kód, pořadí žádosti, datum a čas podání a základní údaje o žadateli. Podanou žádost elektronickou formou si lidé o den později vytisknou a s potřebnými doklady ji musí do 20 pracovních dnů doručit na Krajský úřad Středočeského kraje. Mohou k tomu využít služeb pošty, kurýrů nebo ji donést osobně. „Pro případ osobního doručení jsme pro žadatele připravili speciální podatelnu a prodloužili její otevírací dobu. Od pondělí do čtvrtka bude podatelna otevřená od půl osmé ráno do sedmé hodiny večer a v pátek bude končit pracovní doba podatelny ve tři hodiny odpoledne,“ doplnila středočeská hejtmanka Jermanová.

Žadatelé budou moci získat podle kategorie nově pořízeného kotle a toho, jestli jde o obec zařazenou mezi prioritní místa, příspěvek ve výši 75 tisíc korun až 127,5 tisíce korun. O dotace mohou žádat fyzické osoby žijící na území Středočeského kraje, které bydlí v rodinných domech, dalších objektech k bydlení a zemědělských usedlostech s maximálně třemi bytovými jednotkami. Dotace nejsou určené pro rekreační objekty.
Příjem žádostí bude pokračovat do 29. června 2018 nebo do vyčerpání určených finančních zdrojů.