Zahlcené základní školy. Dojíždí se i 70 km, děti z kraje nevezme ani Praha

  11:48
Po mateřinkách už přestává stačit i kapacita středočeských základních škol. Ty ale nejsou nafukovací. Do loňska se do nich nedostaly jen desítky dětí, od letoška to však budou stovky, které nevezme ani Praha, protože řeší stejný problém. Nový seriál MF DNES zmapoval stav škol ve Středočeském kraji a jejich kapacity s ohledem na přírůstky obyvatel.

Od září bude na Praze-západ – konkrétně v Černošicích a přidružených obcích v tzv. ORP Černošice – chybět celá základní škola.

„Budeme potřebovat umístit zhruba čtyři tisíce dětí ve věku 6 až 14 let. Celková kapacita základních škol na našem území je ale 3 586 míst,“ vyčíslila projektová manažerka Místní akční skupiny (MAS) Jihozápad Martina Bláhová na setkání zřizovatelů a ředitelů ZŠ v Jinočanech u Prahy.

Školy v kraji

Děti jsou naše budoucnost. Děti jsou neskutečně důležité. Podobná hesla vidíme denně. Ale jaká je skutečnost? Společnost nedokáže dětem zajistit ani takovou věc jako místa ve školách. Stát pod hrozbou trestů (§ 201 trestního zákoníku) nařizuje rodičům, že musí své potomky posílat do školy devět (ZŠ) a jeden (MŠ) rok. Podmínky, aby mohli tuto svou povinnost splnit, jim ale – minimálně ve středních Čechách a v Praze – vytvořit neumí.

Seriál MF DNES se pokusí zmapovat stav škol v kraji a jejich kapacity s ohledem na přírůstky obyvatel. Podíváme se na nejproblematičtější oblasti i na to, jak zodpovědní lidé situaci (ne)řeší.

Nevezmou je ani v Praze

Pro více než 400 žáků tedy nebudou mít zdejší školy místo. A nevezmou je poprvé ani na Praze 6 či 13, kde je až doposud přijímaly velké základní školy na sídlištích.

„Problémy umístit žáky u nás mají všechny obce. I ty, co školy mají,“ konstatovala Bláhová. Zpozornět by měli nejen rodiče na Černošicku, ale také na Staroboleslavsku, Říčansku, Českobrodsku a Neratovicku. To jsou totiž další lokality, kde bude už letos v září velký problém přihlásit potomka na základní školu. V následujících letech to bude i na Berounsku nebo Kolínsku. Také tam rychle přibývá obyvatel v důsledku masivní developerské výstavby bez souběžné výstavby nebo rozšiřování škol.

„Dnes řešíme stav, který byl rozhodnutý před 20 lety při povolování územních plánů,“ říkají starostové z takzvaného pražského prstence – tedy obcí v těsném sousedství Prahy.

Chybí na 30 tisíc míst

Jen v oblasti jihozápadně od hlavního města se v letech 2011 až 2021 zvýšil počet obyvatel o více než třetinu z 22,3 tisíce na 30,7 tisíce. Z toho počet školou povinných dětí (6–14 let) vzrostl z 1 936 na 3 900.

Již loni na podzim chybělo podle odhadů Milana Váchy (STAN), krajského radního pro vzdělávání a sport, ve Středočeském kraji a Praze dohromady na 30 tisíc míst v základních školách.

Přímo ve středních Čechách bylo v uplynulém školním roce (2021/2022) 574 základních škol s 6 858 třídami . Počet škol roste už devět let v řadě a za tuto dobu se zvýšil o padesát zařízení, z toho v posledním roce o sedm. Tohle tempo ale zdaleka nestačí.

Jak byste postupoval/a, kdyby vaše dítě nepřijala spádová škola?

celkem hlasů: 1141

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00středa 12. dubna 2023. Anketa je uzavřena.

Nenechal/a bych se odbýt a obrátil/a se na obec, která školu zřizuje.1006
Začal/a bych hledat jinou školu v okolí.103
Požádal/a bych o pomoc kraj.32

„Počet dětí na základních školách v kraji dosáhl v uplynulém roce historického maxima, které činí 138 970 žáků (údaje za aktuálně probíhající školní rok zveřejní MŠMT až v polovině dubna – pozn. red.),“ vypočítala Iva Šnejdová z oddělení informačních služeb Krajské správy ČSÚ.

Ještě ve školním roce 2009/2010 přitom do základních škol v kraji chodilo jen necelých 94 tisíc dětí, což znamená přírůstek 45 tisíc žáků za 12 let. Celkový počet žáků, kteří letos základky v kraji opustí, bude známý až v létě. Jisté ale je, že jich bude také nejvíce za dekádu.

„Do devátých tříd totiž v září nastoupilo v kraji 14 907 žáků, téměř o dva tisíce více než loni,“ sdělil krajský radní Vácha. Jestli se ale díky tomu uvolní ve školách dostatek lavic pro nově příchozí prvňáčky, není jasné. Počet dětí, jež do prvních tříd zamíří v příštím školním roce, bude k dispozici až po skončení právě probíhajících zápisů.

Loterie s prvňáky

Z dotazníkové akce hejtmanství mezi středočeskými starosty vyplývá, že pro školní rok 2023/24 bude v celém kraji chybět zhruba 2 667 míst pro prvňáky, z toho 150 v oblasti jihozápadně od Prahy.

Ačkoliv zřizovatelem základních škol jsou podle zákona obce, kraj chce logicky co nejvíce zamezit situacím, ke kterým dochází stále častěji. Hned v jedenácti obcích v regionu totiž museli při loňských zápisech rozhodovat o přijetí dětí do škol losováním. V devíti obcích pak musel kraj zoufalým rodičům školu pro jejich potomka přidělit.

Praha čelí omezené kapacitě středních škol, magistrát přidal stovky míst

„Ty vzdálenosti jsou takové, že už i do první třídy by děti musely vstávat kolem páté hodiny ráno,“ upozornil Milan Vácha. Například z Drahelčic na Praze-západ dostaly děti umístěnku až v Kamýku nad Vltavou, což je více než 70 kilometrů od jejich bydliště.

Alarmující je i situace v Sulicích na Praze-východ, kde se děti učí ve vytápěné jurtě. V obci přitom škola je. Pojme však jen 330 žáků a bez dotace ji obec s rozpočtem 50 milionů korun rozšířit nezvládne.

Pro pražské prvňáčky by měl být dostatek míst, problémem je spádová turistika

„Jednoznačně je potřeba narovnat financování základního školství, posílit dotační tituly a řešit to centrálně. Přes vládu, která bude koordinovat dotační tituly ministerstev,“ konstatoval krajský radní Vácha.

Loni Středočeský kraj opakovaně vyzýval vládu, aby pomohla při rozšiřování kapacit základních škol. První, červencovou výzvu doplnila petice podepsaná stovkou středočeských starostů. Zůstala bez odezvy a s ní i druhá, říjnová výzva.

Stavíme dvě školy najednou

Starostka Drahelčic na Praze-západ Petra Ďuranová

Dvě třídy v kontejnerové škole letos od září. Příští podzim další dvě navíc. A o rok později už ve stálé školní budově.

„Jinou možnost nemáme. Od září potřebujeme umístit 40 prvňáků. Školy v našem okolí jsou plné. Nevezmou je. A v Praze už vůbec ne,“ říká starostka Drahelčic na Praze-západ Petra Ďuranová.

Kam dojíždí drahelčické děti do školy?
Kde je vezmou. Do roku 2015 jezdila většina do Rudné u Prahy. Pak jsme s nimi měli uzavřenou smlouvu o spádovosti, kterou po dvou letech vypověděli, protože potřebovali místa pro vlastní děti. Od té doby řešíme stavbu školy přímo u nás. Bude svazková a postavíme ji s Úhonicemi.

Jiné řešení není?
Ne. Školy v okolí jsou plné. Vzhledem k nárůstu počtu obyvatel je to pochopitelné. V Drahelčicích žilo na začátku 90. let asi 350 obyvatel. Teď je nás cca 1200 – tedy čtyřikrát více. Už teď víme, že příští duben nám půjde k zápisu dalších 35 dětí. Školku jsme otevřeli v roce 2021 a ani ta už nestačí. Loni jsme odmítli 40 dětí.

Opravdu stihnete postavit kontejnerovou školu během léta?
Ano. Původně jsme chtěli umístit dvě první třídy do knihovny nebo na obecní úřad. To ale neschválila hygiena. Samotné kontejnery firma smontuje za tři týdny. Musíte mít ale projekt a veškerá povolení. Pak kolaudaci. Také jsme museli rozšířit zřizovací listinu mateřské školy o základní, zažádat o zápis do školského rejstříku a přijmout zástupce ředitele pro základní školu.

Jaké budou náklady?
Na kontejnerovou školu celkem 10 milionů korun. Souběžně řešíme svazkovou školu. S dvakrát devíti třídami pro 540 žáků předpokládáme náklady asi 750 milionů. Máme schválenou dotaci 1,1 milionu na žáka z Prstence II. Požádali jsme o 140 milionů na energeticky úspornou budovu a dotaci od kraje na dofinancování projektu. Sami musíme zaplatit zhruba čtvrt miliardy – z úspor a s úvěrem.