Chudých rodin přibývá, psychickou podporu potřebují děti i jejich rodiče

  10:42
Břímě současné nepříliš příznivé sociálně-ekonomické situace v Česku, způsobené zejména následky pandemie covidu-19 a válkou na Ukrajině, dopadá i na mnoho pražských rodin. Více z nich pak končí v zajetí chudoby. To vše má dopady také na psychický stav jejich členů, ať už dětí, nebo rodičů.

Své o tom vědí v centru Reset, které v Praze 9 nabízí psychoterapie a psychologické poradenství mládeži. „Část klientů jsou děti ze sociálně znevýhodněného prostředí, jejichž rodiny bydlí například na ubytovnách. Do centra také chodí děti cizinců učit se češtinu. Často se stává, že je spolužáci ostrakizují, a tady si chodí najít kamarády,“ říká vedoucí centra Zuzanna Zelenková Bedřichová.

Na psychický stav dětí má podle ní velký vliv právě rodinné prostředí. „Měli jsme klienta, u kterého byly duševní potíže způsobené tím, že rodiče už spolu nežili, ale ekonomická situace je nutila stále sdílet jednu malou domácnost,“ uvádí Zelenková Bedřichová.

Chudoba v Česku: seriál iDNES.cz ukázal syrový svět zmaru a beznaděje

Dodává, že nutnost péče o psychické zdraví mladistvých je rovnoměrně rozložena do všech společenských vrstev. Část klientů však podle ní oceňuje, že je psychoterapie bezplatná.

Chudých přibývá

Podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) žilo minulý rok v Praze pod hranicí příjmové chudoby přes 52 tisíc domácností. „V roce 2022 byla míra příjmové chudoby na úrovni 6,5 procenta. To znamená, že 80 131 Pražanů žilo loni pod hranicí příjmové chudoby,“ říká mluvčí ČSÚ Jan Cieslar.

Podle ředitelky organizace Neposeda, která centrum Reset provozuje, je však současné číslo daleko vyšší. „Když se podíváte, kdo všechno v současnosti využívá sociálních služeb, tak chudobou je v Praze zasaženo asi 20 procent lidí,“ přidává svůj odhad Hamplová.

Podle pracovníků z Resetu jsou v Praze případy, kdy rodina platí za pokoj na ubytovně i kolem 14 tisíc za měsíc. Podle jejich zkušeností rodiny hospodařící s penězi z měsíce na měsíc nemají ani možnost našetřit si prostředky na kauci a první nájem a přestěhovat se tak do standardního bytu. S dětmi z těchto rodin například řeší také to, jaké jsou hranice bezpečí ve společných koupelnách, které na ubytovně sdílejí s cizími lidmi.

Pomoci rodině

Volných míst u terapeutů centra však ubývá. Čekací doby jsou zde ale stále mnohem kratší než u klinických psychologů – maximálně tři týdny. I proto nezisková organizace Neposeda plánuje od začátku letních prázdnin zřídit sociálně aktivizační službu pro rodiče.

„Problémy dětí velmi často vycházejí z problémů rodiny. Rodiče jsou kolikrát ještě v horším stavu než děti a táhnou si s sebou velmi často ještě finanční a osobní problémy nebo potíže s bydlením,“ říká ředitelka Neposedy Jana Hamplová. Nová služba by tak měla pomáhat tyto složité kořeny problémů rozplétat.

Více než milion chudých. Experti spočítali, kolik lidí je v Česku v nouzi

Chudoba je jednou z příčin velkého zájmu i o další aktivitu centra, kterou je nízkoprahový klub. „S dětmi jsme například vařili, což mělo velký úspěch. Hlavně pro ty z horších sociálních poměrů to totiž byla jedna z mála možností, jak se kvalitně najíst,“ zmiňuje Zelenková Bedřichová.

„Organizovali jsme i kurzy plavání. Tam jsme ale narazili na problém, že někteří z klientů nemají ani plavky, protože pro rodinu už je to nereálný výdaj navíc,“ říká.

Upozorňuje také, že jejich služby nemají za cíl nahradit lékařskou péči, ale předejít závažnějším duševním stavům, které už by ji vyžadovaly.

Terapeutů je dost

Cestou, jak čelit zhoršené psychické kondici mládeže, má být podle ředitelky Neposedy Jany Hamplové změna přístupu právě nízkoprahových klubů.

„Řada lidí, která pracuje s mládeží, už v současnosti psychoterapeutické výcviky má. U nás v Neposedovi je to až třetina lidí,“ říká. Personál centra Reset tak podle ní nebylo v Praze problémem najít. Potíž vidí spíše ve vytvoření vhodných pracovních míst.

Centrum Reset je útěchou pro dětskou duši, pomáhá s depresemi i závislostmi

Dodává, že je rovněž důležité vzdělávat stávající pracovníky nízkoprahových klubů, aby případné psychické problémy klientů dokázali včas podchytit.

Autor: