Aktivisté kvůli invazi Turecka přelepili část názvů žižkovských ulic

  17:47
Názvy šesti ulic na pražském Žižkově se v noci z pátku na sobotu změnily. Aktivisté je přelepili jmény lidí zabitých při invazi Turecka do Sýrie.

Aktivisté v noci na sobotu přelepili názvy šesti ulic na pražském Žižkově jmény lidí, kteří se stali oběťmi turecké invaze do Sýrie (14. prosince 2019) | foto: VORR

O aktivitě informovali novináře v tiskové zprávě a na sociálních sítích, kde z akce zveřejnili i fotografie. Tváře lidí, kteří ulice přelepili, jsou na nich rozostřené, aby je nebylo možné identifikovat.

K akci se přihlásila skupina nazvaná Výbor na obranu revoluce v Rojavě (VORR) s tím, že přelepili názvy celkem šesti ulic na Žižkově. 

Ulice aktivisté pojmenovali například po zavražděné kurdské političce Hevrin Chalafové či mezinárodních dobrovolnic a dobrovolníků padlých po boku kurdských milic YPG a YPJ, uvedla za VORR Adéla Mračková.

„VORR se přelepením původních názvů ulic připojil k mezinárodnímu dni solidarity s rojavským odporem proti autoritářství, fanatismu a rozpínavému nacionalismu tureckého režimu,“ uvedla v tiskové zprávě skupina s tím, že jde o jména  lidí zabitých při invazi Turecka a jím podporovaných džihádistických milicí do oblasti severní Sýrie, obecně známé jako Rojava.

V tiskové zprávě skupina uvádí, že cítí „smutek a hněv tváří v tvář tomu, jak mocenské čachry a tanky zadupávají do země ojedinělý pokus o zbudování radikálně-demokratické společnosti na Blízkém východě za tichého přihlížení Západu“. 

Podle VORR jde o první akci a následovat budou další.

VORR se zformoval loni na konci zimy a podle tiskové zprávy za ním stojí široká koalice pražských autonomně-levicových skupin. 

„Organizace zaštítila největší demonstrace proti turecké invazi do Sýrie a spustila mimo jiné kampaň pod heslem Dovolená? Určitě ne v Turecku,“ uvádí jejich zpráva s tím, že také dlouhodobě apelují na české vládní představitele, aby znemožnili vývoz zbrojního materiálu do Turecka a zasloužili se o prosazení politických a ekonomických sankcí na mezinárodní úrovni.

Tureckou invazi do Sýrie nařídil turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v říjnu tohoto roku. Akce byla namířená proti prokurdským jednotkám SDF v syrské Rojavě.

Autor: