Přerovská Meopta nabídla pomoc s výrobou plicních ventilátorů

  11:00
Přerovská společnost Meopta – optika se nabídla, že může začít vyrábět plicní ventilátory potřebné nyní zejména pro lidi s vážným průběhem koronavirové nákazy. S výrobou by mohla začít okamžitě po dodání dokumentace.

ilustrační snímek | foto: Václav Šlauf, MAFRA

„Majitel Meopty Gerald Rausnitz nabídl ministrovi průmyslu Karlu Havlíčkovi výrobní a odborné kapacity Meopty k výrobě plicních ventilátorů,“ uvedla mluvčí společnosti Meopta Group Jaroslava Blažková.

Firma má potřebnou certifikaci a více než desetileté zkušenosti v oblasti výroby lékařských přístrojů, ačkoli je známá především výrobou optiky. Podle Blažkové je pro zahájení výroby potřeba schválený prototyp a dokumentace k výrobě, která vzniká ve spolupráci s vývojovým týmem ČVUT.

„Kvůli této výrobě není potřeba žádné investice, vše potřebné, co se týká technologií, máme k dispozici. Výrobu jsme schopni zajistit i po personální stránce,“ ujistila Blažková.

Výroba je navíc podobná některým segmentům stálé produkce. „Dá se přirovnat k výrobě zařízení pro kontrolu počítačových mikročipů nebo optických dílů do zubařských rentgenových přístrojů. V obou případech kombinujeme optické díly s elektronickými, což by bylo i u výroby plicních ventilátorů,“ popsala mluvčí Meopty.

Největší firma na Přerovsku je schopná zahájit výrobu prakticky okamžitě po dodání prototypu s dokumentací. 

„Případnou kapacitu je teď těžké odhadovat, reálně to může být až několik desítek plicních ventilátorů denně. Naším motivem je přispět ke zlepšení současné situace. Proto jsme připraveni státu nabídnout jak výrobní, tak vývojové kapacity,“ řekla Blažková.

Zatím Meopta vypomáhá při výrobě ochranných pomůcek pro nejvíc ohrožené zdravotníky. Ve své prototypové dílně vyrábí ochranné štíty za pomoci 3D tiskárny.