Střepina granátu přetrhla dívce tepnu v noze. Ostravští lékaři ji spojili

  19:12
Když dvanáctiletá dívka z ukrajinského města Mariupol vyšla z domu, zasáhl ji granát. Střepina zranila nohu a přetrhla tepnu pod kolenem. Teď leží dívka po operaci ve Fakultní nemocnici Ostrava.

Lékaři FN Ostrava úspěšně operovali dívku z Mariupolu zasaženou granátem. (12. dubna 2022) | foto: Ivana Lesková, MF DNES

Bezprostředně po zásahu střepinou granátu dívce poskytli základní lékařské ošetření v mariupolské nemocnici. Poté se vydala se svou matkou a starší sestrou na cestu do Ostravy za známými, kteří slíbili, že se o rodinu postarají.

„Cestovaly jsme v té době jediným možným koridorem: směrem na Rusko, pobaltské země a Polsko. Po téměř měsíci putování se nám podařilo dojet do Ostravy. Známí převezli dcerku do fakultní nemocnice,“ popsala příjezd z vybombardovaného ukrajinského města matka zraněné dívky Oksana Petrova.

„V noze pacientky chyběly asi dva centimetry tepny. Lékaři na Ukrajině tepnu dobře utěsnili, takže nekrvácela. Zraněná noha byla naštěstí dobře prokrvená. Nicméně, kdyby tam cizorodý materiál zůstal příliš dlouho, hrozilo by dívce riziko infekce, nebo i jiné potíže v budoucnu,“ uvedla staniční lékařka centra dětské traumatologie a chirurgie Ivana Slívová s tím, že podobné zákroky jsou u dětí raritní.

Podotkla, že dívku přijali ve stabilizovaném stavu. Diagnostikovali jí ztrátové poranění tepny a po domluvě s cévními chirurgy přerušenou tepnu spojili. „K přemostění jsme použili část její odebrané žíly,“ popsala zákrok lékařka.

A doplnila i výsledek operace: „Končetina je zachráněná. Prokrvení je v normě. Dívka už začíná rehabilitovat a já věřím, že ji brzy budeme moci propustit do domácí péče. Dům, kde rodina žila, je zničený. Oksana Petrova se chce naučit česky, a jakmile se dceřino zranění zahojí, začít pracovat.

Autor: