Karlovarský kraj chce podpořit lázeňství bakalářským oborem kinantropologie

  10:06
Od příštího akademického roku by mohla v Karlových Varech začít výuka nového bakalářského studijního oboru – kinantropologie. Je to další krok, jak přivést do regionu veřejné vysokoškolské vzdělávání. Vyučení studenti by se pak mohli uplatnit v lázeňských a zdravotnických zařízeních.

ilustrační snímek | foto: Ladislav Němec, MAFRA

„Jedná se o obor, který se zabývá strukturou a funkcemi pohybových činností člověka a který je šitý na míru potřebám Karlovarského kraje,“ uvedl hejtman Petr Kulhánek. Hejtmanství uzavře dohodu o vzájemné spolupráci se Západočeskou univerzitou v Plzni.

„Odborníci z lázeňských a zdravotnických zařízení sestavili profil studenta, jenž by bezprostředně po ukončení studia mohl najít uplatnění právě v těchto zařízeních v našem regionu. Na základě sestaveného profilu byl tak vytvořen nový studijní obor včetně obsahu vzdělávání. Výuku pak bude zajišťovat ZČU,“ dodal hejtman.

Co je to kinantropologie

Zabývá se strukturou a funkcí pohybových činností člověka, jejich rozvojem a účinky, u různých věkových skupin populace, tzn. u lidí bez postižení i se zdravotním postižením, a to v podmínkách tělesné výchovy, sportu, fyzioterapie, rekreace, zdravotní tělesné výchovy a podobně.

Kinantropologii je možné studovat například na Fakultě sportovních studií Masarykovy Univerzity v Brně, Fakultě tělesné kultury Univerzity Palackého v Olomouci nebo Fakultě tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy v Praze. Od roku 2016 rovněž v Ostravě.

Západočeská univerzita má za úkol zajistit pro studijní program akreditaci. Výuka má probíhat na území Karlovarského kraje ve spolupráci s místními zaměstnavateli. Kraj se zavazuje k aktivnímu vyjednávání s Ministerstvem školství o finanční podpoře studia, k zabezpečení studijní literatury a zabezpečení přístupu k elektronickým informačním zdrojům, a to prostřednictvím Krajské knihovny Karlovy Vary.

Cílem spolupráce mezi krajem a Západočeskou univerzitou je snaha o rozšíření možností vysokoškolského vzdělání v regionu v typických oborech a přispět ke zvýšení vzdělanosti obyvatelstva. Nový obor je svým zaměřením vhodný pro oblast lázeňství, kde budou moci studenti vykonávat svou odbornou praxi.

„V současné době je možné na území kraje v rámci vysokoškolského vzdělávání studovat obory ekonomické a pedagogické. V dohledné době chystáme ještě rozšířit možnosti studia pedagogických oborů v regionu, a to o bakalářský studijní program v oboru učitelství pro mateřské školy, který budou moci zájemci studovat v kombinované formě,“ sdělil radní pro oblast vzdělávání, školství a mládeže, tělovýchovy a sportu Jindřich Čermák.

Případné otevření nového oboru ZČU není jediná snaha kraje dostat do regionu vysokou školu. V červenci kraj podepsal memorandum o partnerství a spolupráci s Fakultou sociálně ekonomickou Univerzity Jana Evangelisty Purkyně z Ústí nad Labem.

Další spolupráce se naskýtá při vzdělávání odborníků z oblasti chemického průmyslu. Při tom se Karlovarský kraj spojil s Vysokou školou chemicko-technologickou. Dohoda o vzájemné spolupráci a podpoře má přinést do regionu inovace a moderní technologie. V Chebu už delší dobu působí Fakulta ekonomická ZČU, možnost vzdělávání tady nacházejí i pedagogové.

Autor: