Bez nových smluv končíme, vzbouřili se hasiči ve Žluticích a dali výpověď

  9:12
Šedesát procent členů výjezdové jednotky sboru Dobrovolných hasičů ve Žluticích na Karlovarsku podalo výpověď. Hasiči se domáhají nových smluv, ty současné prý neodpovídají platné legislativě. Členům jednotky nyní běží patnáctidenní výpovědní lhůta. Pokud radnice s hasiči neuzavře nové dohody, hrozí nebezpečí, že členové jednotky opravdu skončí.

Většina členů výjezdové jednotky Sboru dobrovolných hasičů Žlutice požaduje po městě změnu písemných dohod. Radnice se situací zabývá a podle starostky Heleny Plitzové se bude snažit najít vhodné řešení. | foto: Alena Adámková

Vedení radnice s nimi bude jednat, ale pochybení odmítá. „Na podzim loňského roku se změnila legislativa ohledně dohod o provedení práce. Radnice s námi tedy měla uzavřít nové dohody, které splňují nové znění zákona. To se doposud nestalo. Proto jsme se rozhodli dát výpověď,“ potvrdil Václav Slavík, velitel družstva hasičské výjezdové jednotky a zároveň žlutický zastupitel.

„Město dostalo kompletní noty od generálního ředitelství hasičů čili v aktualizaci dohod nevidím žádný problém. Proč se tak nestalo, když na to velitel několikrát upozorňoval, nechápu. Běží nám patnáctidenní výpověď, a pokud se nepodaří najít řešení, tak skončíme,“ potvrdil Slavík.

Hasiči se podle něho nebrání konstruktivnímu řešení. Vedení města prý nabídli, že s ním budou jednat o dalším postupu. „Jsme nakloněni s městem jednat a nové dohody uzavřít,“ podotkl Slavík.

Jeho slova potvrdil také dlouholetý člen jednotky Petr Levanský. „Není možné, abychom pracovali na základě neplatných dohod. V podstatě, pokud by se nám při zásahu něco stalo, nebyli bychom nijak kryti,“ řekl Levanský s tím, že hasiči nové dohody neprosazují, aby si finančně přilepšili.

„Nová legislativa sice přesněji definuje finanční ohodnocení například za službu o víkendu, noční či účast na školeních, ale jde nám hlavně o to, abychom pracovali na základě smluv, které jsou podle zákona v pořádku,“ řekl člen jednotky.

Případné úrazy prý řeší pojistka

Vedení žlutické radnice se situací intenzivně zabývá. „V pondělí 17. června město Žlutice obdrželo výpovědi dohod o provedení práce deseti hasičů JPO II. Ve výpovědích je jako důvod uvedeno opakované porušování povinností ze strany zaměstnavatele. Město jako zaměstnavatel s tímto důvodem nesouhlasí. Řádně plníme své povinnosti zaměstnavatele,“ odmítá výtky hasičů Helena Plitzová, starostka Žlutic.

„Je pravdou, že mezi městem a velitelem hasičů probíhalo delší dobu jednání o úpravách dohod o provedení práce, a dále se jednalo o změně výše odměn. Hasiči vyslovili obavu, že stávající znění dohod jim neposkytuje dostatečnou ochranu při výkonu práce, například v případě úrazu. Město tuto jejich obavu nesdílí. Je to řešeno pojistkou, kterou má město uzavřenou, a dále i předpisy o bezpečnosti práce, které také plníme,“ dodala starostka.

Stovka ryb uvázla v mělkém odtoku, hasičům se podařilo všechny zachránit

Ta věří, že se podaří s hasiči dohodnout. „K dohodě zatím bohužel nedošlo, ale jednání budou pokračovat. Vedení města udělá vše pro to, aby se situace vyřešila k oboustranné spokojenosti,“ slíbila Helena Plitzová. Podle informací iDNES.cz by se zástupci hasičů měli s vedením žlutické radnice sejít k dalšímu jednání v pondělí 24. června.

Výjezdová jednotka Sboru dobrovolných hasičů Žlutice má šestnáct členů. Ti ročně vyjíždějí k přibližně sto zásahům. „Od drobností, jako odemykání bytů, až po vážné dopravní nehody, lesní požáry nebo likvidaci následků živelních pohrom,“ popsal práci jednotky Václav Slavík.

Autor: