Zpětné teplo i vypnuté topení v kancelářích. Bazény v kraji musí šetřit

  9:36
Bazény v Karlovarském kraji musejí šetřit. Zdánlivě snadné řešení, tedy snížit teplotu vody, ale ve skutečnosti není tak jednoduché. Právě teplota je totiž úzce daná hygienickými normami.

Bazén karlovarského hotelu Thermal. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

„Náš bazén slouží pro výuku plavání školních dětí, které jsou z 85 procent uživateli našich služeb. Teplotu vody pod tato nařízení snížit nelze,“ potvrdil Jiří Červenka, jednatel společnosti Ašské lesy, která spravuje bazén v Aši.

Právě v nejzápadnější výspě České republiky provedli v minulých letech řadu úsporných opatření. „Vyměnili jsme staré kotle, máme nový ohřev vody, jiná je i technologie její úpravy. Do jiných úsporných opatření nemá smysl investovat v době, kdy stojíme před zásadní rekonstrukcí objektu,“ podotkl Červenka.

Projekt se v současné době zpracovává a jednatel věří, že v příštím roce získá stavební povolení a začne s rekonstrukcí. „Ta by měla stát kolem 60 milionů korun. Po jejím dokončení by měla být celá budova nízkoenergetická,“ dodal.

Vary mají ceny zatím zastropované

Bazénové centrum v areálu KV Areny v Karlových Varech do konce letošního roku nemusí řešit problémy s nárůstem cen energií. Má je totiž zastropované. Jednatel KV Areny Roman Rokůsek ovšem musí počítat s nárůstem v příštím roce.

„Z 19 letošních na odhadovaných 48 milionů korun po zastropování cen,“ řekl Rokůsek. I proto chce jednat s městem, které je vlastníkem areálu, o možnosti zvýšit příspěvek na příští rok. Ve hře je podle něj i možnost zvýšení vstupného.

Co se nezmění, je teplota vnitřního bazénu. Ta bude i nadále 27 stupňů. „Je to nejnižší možná teplota pro rekreační využití, a naopak nejvyšší možná pro sportovce, kteří náš bazén rovněž využívají,“ doplnil Rokůsek.

V Chebu snížili teplotu v kancelářích

V Chebu přistoupili k úsporným opatřením už na jaře, na růst cen jsou podle ředitele Správy sportovišť města Chebu Michala Ouřady připraveni. „Například se méně vytápějí kanceláře, kde se zaměstnanci tolik nezdržují,“ naznačil Ouřada.

Opatření se ovšem dotkla i provozu parní sauny. Ta už neběží nonstop jako dřív. Její provoz je omezen jen na hodiny pro veřejnost. Podle ředitele se teď navíc pracuje na znovuzprovoznění zařízení pro dodávky tepla ze zimního stadionu. „To znamená, že část odpadního tepla, které vzniká při chlazení, bychom mohli využívat pro ohřev bazénové vody,“ dodal Ouřada.

Efektivní využívání rekuperace, tedy zpětného získávání tepla, LED osvětlení, tepelná čerpadla a do budoucna možná i fotovoltaické panely. Takový je recept na drahé energie v podání bazénového komplexu karlovarského lázeňského hotelu Thermal. Podle jeho generálního ředitele Vladimíra Nováka už projektanti úprav komplexu počítali s maximální efektivitou provozu.

„V tomto ohledu jsme na tom relativně dobře,“ konstatoval Novák. Neznamená to ale, že by v hotelu, potažmo v bazénovém a saunovém komplexu sledovali situaci na energetickém trhu s klidem. „Počítáme každou korunu,“ připustil Vladimír Novák. „Máme ale výhodu v tom, že jsme prozíravě energii nakoupili dopředu na několik dalších let,“ dodal generální ředitel Thermalu.