Silnice, která odlehčí dopravě v Budějovicích, má být hotová v roce 2023

  16:16
Jižní tangentu, která spojí hlavní tah mezi Českými Budějovicemi a Krumlovem s dálnicí D3, vybuduje sdružení firem Colas a Firesta-Fišer. Investice vyjde na 845 milionů korun a hotovo by mělo být v roce 2023.

Jižní tangenta protne i železniční trať před Včelnou u Českých Budějovic. | foto: Petr Lundák, MF DNES

Dodavatele stavby schválili krajští radní. Délka jižní tangenty je 2,7 kilometru a její výstavba potrvá 24 měsíců v letech 2021 až 2023. 

„Z celkové částky uhradí kraj ze svého rozpočtu 541 milionů korun, společnost E.ON šest milionů korun a téměř 300 milionů bude financováno z prostředků Evropské unie,“ informoval náměstek hejtmana pro veřejné zakázky Pavel Klíma (TOP 09).

Odlehčí krajskému městu

Součástí investice bude kromě jiného rozšiřování a přeložky místních komunikací, budování inženýrských sítí a protihlukových opatření nebo třeba výsadba nové zeleně.

„Za předpokladu, že po dobu lhůty pro odvolání nedojde k žádným komplikacím, bychom smlouvu rádi podepsali na přelomu ledna a února,“ sdělil Klíma. Staveniště by si pak firmy mohly převzít v první polovině února.

Komunikace spojí silnici I/3 mezi Českým Krumlovem a Budějovicemi a nájezd na dálnici D3. „Cílem je odlehčit tak značně přetížené dopravě v krajském městě,“ doplnil náměstek hejtmana pro dopravu Antonín Krák (ČSSD).

Na mapě jsou vyznačena místa, která má spojit Jižní tangenta.

Na mapě jsou vyznačena místa, která má spojit Jižní tangenta.

Autor: