Na otáčivém hledišti začíná sezona. Týdně prodají dva tisíce vstupenek

  14:16
Loni museli sezonu před točnou kvůli koronaviru zrušit, a tak tam herce nahradili dělníci. Už zítra večer se ale do nových sedaček na otáčivém hledišti v českokrumlovské zámecké zahradě vrátí diváci. Vstupenky jsou stále k dispozici.

Prvním letošním představením před otáčivým hledištěm v Českém Krumlově je Muž Dvojhvězdy v režii Petra Formana. | foto: Irena Vodáková

Návštěvníci musí počítat s jiným režimem, než na jaký byli doposud zvyklí. Může za to covid-19. „Musíme od návštěvníků vyžadovat potvrzení o negativním testu. V případě antigenního nesmí být starší než 72 hodin, u PCR pak týden. Další alternativou je takzvaná imunitní zóna, tedy prodělání nemoci nebo očkování podle platných nařízení,“ vysvětluje ředitel Jihočeského divadla Lukáš Průdek.

„Je to diskriminační. Na rozdíl od restaurací, kde jde o zodpovědnost za hosty, to v kultuře padá na pořadatele,“ hodnotí Průdek.

Diváci tak musí pečlivěji plánovat a počítat s testem, pokud chtějí na představení vyrazit. Samozřejmostí jsou pak roušky a respirátory. Průdek ale věří, že to zájemce neodradí. Na přesné podmínky Jihočeské divadlo čekalo poměrně dlouho. Ode dneška ale najdou lidé na webových stránkách sekci Covid info, kde budou veškeré pokyny.

S ohledem na složitou situaci v uplynulých týdnech a měsících lidé seženou i teď vstupenky na všechna představení. To je další neobvyklá situace, v době před koronavirem byla většina inscenací velmi rychle vyprodaná.

V tuto dobu bývá vyprodáno

„My jsme ten prodej spustili před zhruba třemi týdny. Báli jsme se, co se stane, jestli třeba lidé nebudou mít strach, ale zatím to tak nevypadá. Týdně prodáme přibližně dva tisíce vstupenek, což je dobrá zpráva,“ těší Průdka.

Divadlo zatím nemůže nabízet stoprocentní kapacitu míst, ale to by se mohlo ještě v průběhu června změnit. „Není běžné, aby bylo možné v tuhle dobu sehnat vstupenku v podstatě na všechna představení. Věříme, že toho návštěvníci využijí,“ zve Průdek.

Na nadcházející sezonu se těší i umělci. „Ta radost z toho, že můžeme zkoušet a hrát před diváky, je dvojnásobná. Nějaký čas jsme totiž museli zkoušet jen takzvaně do šuplíku. Osobně si moc užívám, že jsme venku a připravujeme představení, které se odehraje,“ těší se herec Tomáš Kobr.

Program

Muž Dvojhvězdy 10.–26. 6.

Da Vinci 4.–31. 7.

Divotvorný hrnec 5.–15. 8.

Ztracený svět 6. 8. – 11. 9.

Šípková Růženka 19.–22. 8

Pes baskervillský 25. 8.–12. 9.

Pozn.: Přesný program s časy představení je na webu otacivehlediste.cz.

Ten se objeví například v premiéře hry Da Vinci v režii Petra Zelenky. Komedie vypráví příběh manželského páru, který hrají Martin Pechlát a Věra Hlaváčková. Ti se ocitnou v krizi a dostanou se do středověku, kde zažijí řadu neobvyklých situací, a mimo jiné zjistí, jak náročné je žít v blízkosti génia.

„Diváci určitě uvidí oheň, ten sem jednoznačně patří. Pak tu budeme mít živého koně – a hlavně patnáct skvělých specializovaných artistů. Velikostí výpravy to podle mě připomíná operu,“ láká Zelenka na červencové představení, které je dle jeho názoru dobrou konverzační komedií.

Právě Zelenka na točně režíroval také inscenaci Pes baskervillský s Karlem Rodenem v hlavní roli. Ta je naplánovaná na závěr srpna až první polovinu září.

Letošní letní sezonu ale odstartuje představení Muž Dvojhvězdy v režii Petra Formana. To uvidí diváci už zítra od 21.30 hodin. Vypráví příběh snílka Alexandra Grina.

Oprava stála 25 milionů

K vidění bude celkem šest inscenací. Kromě již zmíněných to jsou Divotvorný hrnec, Šípková Růženka nebo třeba rodinné představení Ztracený svět, které v září čeká derniéra. Návštěvníci se navíc mohou těšit na vylepšené hlediště. Budějovická radnice, jíž točna patří, za rekonstrukci zaplatila 25 milionů korun. Původně měla být na etapy, ale díky covidu se vše stihlo najednou.

„Opravila se hlavně samotná nosná konstrukce, kde bylo potřeba odstranit některé zrezlé části. Vše se obnovilo a opatřilo ochranným nátěrem. Kromě toho je zrekonstruovaná podlaha a vyměnily se sedačky. Změny se dotkly i zvukové a světelné režie,“ shrnul náměstek budějovického primátora Juraj Thoma.

Podmínky pro návštěvu točny

- respirátor po celou dobu představení

Kromě toho je nutné se prokázat jedním z níže uvedených:

  •  potvrzení o negativním výsledku z POC antigenního testování (starší ne více než 72 hodin) či PCR testování (starší ne více než 7 dní) z laboratoře
  •  potvrzení zaměstnavatele či školy o absolvování testování s negativním výsledkem (starší ne více než 72 hodin)
  •  čestné prohlášení o absolvování negativního testování v zaměstnání či ve škole (starší ne více než 72 hodin)
  •  certifikát o očkování:
                    - pokud od aplikace první dávky dvoudávkového očkování uběhly nejméně 3 týdny, ne však více než 90 dní/od aplikace druhé dávky uběhlo ne více než 9 měsíců
                   - pokud od aplikace první dávky jednodávkového očkování uběhlo nejméně 14 dnů, ne však více než 9 měsíců
  •  lékařská či laboratorní zpráva o prodělání nemoci covid-19 v posledních 180 dnech. 

Pokud diváci nemohou výše zmíněná potvrzení doložit, mohou se otestovat vlastním testem určeným k samotestování pod dohledem uvaděčů u vstupu. 

Výjimku z těchto opatření mají děti do 6 let.

Zdroj: Jihočeské divadlo

Autor: