Odporu spolků proti D49 nerozumím, už jim nejde o ekologii. Šéf ŘSD vypráví

Ředitelství silnic a dálnic zprovoznilo 7,5 kilometru dlouhý úsek dálnice D49...
Ředitelství silnic a dálnic zprovoznilo 7,5 kilometru dlouhý úsek dálnice D49...

Když se úsek dálnice D49 z Hulína do Fryštáku začal stavět, narodil se mu syn. Radek Mátl tehdy pracoval jako řadový referent na Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) a ani ve snu by ho nenapadlo, že tato 7,5 kilometru dlouhá část D49 bude hotová v roce, kdy jeho potomek oslaví osmnáctiny.

„Je to nejsložitější a nejdelší stavba, která se kdy v Česku dělala,“ řekl generální ředitel ŘSD Mátl při sobotním slavnostním otevření části dálnice z Holešova do Fryštáku. Řidiči po ní jezdí už od středy.

Dálnice je zprovozněná, ale stížnosti ekologických spolků pokračují. Jaká je nyní situace?
Řešíme další napadání rozhodnutí o stavebním povolení ze strany ekologických aktivistů a organizací. Teď (v pátek) padlo rozhodnutí soudu o zrušení odkladného účinku stavebního povolení na jedenáct objektů na dálnici. Po silnici se však nyní jezdí a jezdit se bude. Je potřeba zdůraznit, že soud řešil pouze odkladný účinek podávání námitek, nikoli samotné stavební povolení. To je vydáno, jen je pouze nepravomocné a předpokládáme, že v krátké době by mohlo být nabýt právní moci. Je jasné, že pak bude poté opět napadeno a znovu to skončí u soudu. Samozřejmě těžko predikovat, jak se to bude dále vyvíjet.

Největší politický zásah byl v roce 2010, kdy byla celá stavba pozastavená, pak se zrušilo stavební povolení ze strany soudu.

Článek je součástí iDNES Premium. Více informací na webu iDNES.cz

Právě hrajeme Právě vysíláme

Haló, tady Impulsovi

05.00-09.00
Přehrát rádio Pozastavit rádio

Brotherhood Of Man

Save Your Kisses…

Následuje 09.00-12.00
Avatar

Dopoledne s dobrým Korcem