Odporu spolků proti D49 nerozumím, už jim nejde o ekologii. Šéf ŘSD vypráví
Když se úsek dálnice D49 z Hulína do Fryštáku začal stavět, narodil se mu syn. Radek Mátl tehdy pracoval jako řadový referent na Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) a ani ve snu by ho nenapadlo, že tato 7,5 kilometru dlouhá část D49 bude hotová v roce, kdy jeho potomek oslaví osmnáctiny.
„Je to nejsložitější a nejdelší stavba, která se kdy v Česku dělala,“ řekl generální ředitel ŘSD Mátl při sobotním slavnostním otevření části dálnice z Holešova do Fryštáku. Řidiči po ní jezdí už od středy.
Dálnice je zprovozněná, ale stížnosti ekologických spolků pokračují. Jaká je nyní situace?
Řešíme další napadání rozhodnutí o stavebním povolení ze strany ekologických aktivistů a organizací. Teď (v pátek) padlo rozhodnutí soudu o zrušení odkladného účinku stavebního povolení na jedenáct objektů na dálnici. Po silnici se však nyní jezdí a jezdit se bude. Je potřeba zdůraznit, že soud řešil pouze odkladný účinek podávání námitek, nikoli samotné stavební povolení. To je vydáno, jen je pouze nepravomocné a předpokládáme, že v krátké době by mohlo být nabýt právní moci. Je jasné, že pak bude poté opět napadeno a znovu to skončí u soudu. Samozřejmě těžko predikovat, jak se to bude dále vyvíjet.
Největší politický zásah byl v roce 2010, kdy byla celá stavba pozastavená, pak se zrušilo stavební povolení ze strany soudu.
Článek je součástí iDNES Premium. Více informací na webu iDNES.cz
Další zprávy
V kampani před volbami budou strany řešit dopravu, bydlení i veřejné plochy
Vážany odložily plán na referendum o odtržení od Kroměříže, chtějí zklidnit emoce