Hygiena nově pokutuje také za nádobí bez dokladů. Certifikáty žádá i ke sklenicím

Stačilo pár kroků a oběd za dvě stě korun skončil na zemi. Nešlo přitom o nešikovnost zákazníka, ale o chybu majitele pražské restaurace. Ten totiž horké jídlo balil do krabiček, které pod náporem tepla povolily. Naštvaný host přivolal pražskou hygienickou stanici. Její inspektoři následně zjistili, že jídelní boxy nejsou určeny na teplé pokrmy. Majiteli navíc chyběl potřebný doklad.

„Provozovatelé gastropodniků mají nově povinnost dokládat takzvané prohlášení o shodě k výrobkům, které přicházejí do styku s potravinami,“ uvedla mluvčí pražské hygieny Petra Batók.

To znamená, že k talířům, krabičkám nebo skleničkám musí mít provozovatelé certifikát od prodejců, k jakému účelu jsou jejich výrobky přesně určené. Zda na teplé, či studené pokrmy nebo jestli smí přijít do styku s kyselým jídlem.

Pokud maso z jehly ořezávají, tak padá dolů a kape na něj šťáva z nehotového masa. Tak dochází ke kontaminaci. To je varovný signál, kde si kebab rozhodně nedat.

Martina HaugwitzováHygienická stanice hl. m. Prahy.

Článek je součástí iDNES Premium. Více informací na webu iDNES.cz

Právě hrajeme Právě vysíláme

Noční Impuls

20.00-06.00
Přehrát rádio Pozastavit rádio

TOMAS KLUS & TAMARA KLUSOVA

A PAK

Následuje 06.00-10.00
Avatar
Avatar

Víkendový ranní Impuls