Pět let od katastrofy. Je to pořád v nás, zní z oblastí zasažených tornádem
Poničené kostely, domy bez střech a ulice plné trosek. Tak vypadal jih Moravy po ničivém tornádu, které se oblastí prohnalo 24. června 2021. O pět let později jsou Hrušky, Moravská Nová Ves, Mikulčice i Lužice znovu opravené a plné života. Obyvatelé však dodnes vzpomínají na okamžiky strachu i obrovskou vlnu solidarity z celé republiky.
Jako symbol zkázy a utrpení byl z velké dálky vidět šikmý kříž na věži poničeného kostela svatého Jakuba v Moravské Nové Vsi na Břeclavsku. Pohled na něj bude už navždy spojený s řáděním tornáda na jižní Moravě, jež se prohnalo tímto městečkem a dalšími obcemi – tento týden ve středu od katastrofy uplyne pět let. Dnes už má církevní stánek novou střechu, fasádu a samozřejmě i hlavní symbol. Nejen tato stavba prokoukla.
V červnu roku 2021 hned po větrné smršti rozsévající do té doby v Česku nepoznanou pohromu to byl na zasažené vesnice bolestný pohled. Tam, kde tehdy převládla naprostá spoušť v podobě hromad suti, domů bez střech, převrácených a poházených těžkých aut, jako by šlo o kus papíru, jsou dnes nové chodníky, trávníky i vysazené stromy.
Kdo nebyl líný, už má nový dům. Často pak ti, co nadávají, mají panely na střeše, doma vířivku nebo klimatizaci.
Tereza Pavkováobyvatelka Mikulčic
Článek je součástí iDNES Premium. Více informací na webu iDNES.cz
Další zprávy
Do brownfieldů mají vrátit život mobilní záhony, nápad testuje univerzita
Tornádo ji uvěznilo pod autobusem, přes drsnou prognózu zranění chce dívka žít naplno