Více staveb na úkor půdy, kritizují novelu stavebního zákona. Resort obavy vyvrací
Méně razítek, větší předvídatelnost a rychlejší povolovací řízení. Tak vláda ve zkratce popisuje novelu stavebního zákona, od níž si slibuje zjednodušenou výstavbu nejen rodinných domů, ale také obchodních center a logistických a průmyslových areálů. Cílem je, aby bylo Česko přívětivější pro investory, a ti následně zvýšenou výstavbou pomohli k lepší dostupnosti bydlení a dalšímu ekonomickému rozvoji země.
Přesto návrh, který je nyní v druhém čtení v Poslanecké sněmovně, provází kritická palba opozičních politiků i odborníků. Jednou z problematických oblastí je v jejich očích část, podle níž by se mohlo nově stavět i na pozemcích ležících do kilometru od jiných existujících staveb, silnic, železnic, dálnic nebo třeba vodních cest. A to i na půdě, která je označena jako nejúrodnější.
Podle Českého statistického úřadu jen v Jihomoravském kraji nahradily stavby za posledních 20 let zhruba 11 tisíc hektarů zemědělské půdy, což odpovídá rozloze téměř poloviny Brna.
Článek je součástí iDNES Premium. Více informací na webu iDNES.cz
Další zprávy
Do brownfieldů mají vrátit život mobilní záhony, nápad testuje univerzita
Tornádo ji uvěznilo pod autobusem, přes drsnou prognózu zranění chce dívka žít naplno