Zrušení hazardu souvisí s poklesem kriminality

  0:19
V roce 2013 zakázala otrokovická radnice provozování některých loterií a jiných podobných her na území celého města. Ruku v ruce se zákazem hazardu jde i pokles kriminality, prokázala to studie a dokazuje to i snížení počtu trestných činů.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: MF DNES

Po čtyřech letech se ukázalo, že zákaz hazardu má vliv i na kriminalitu ve městě. Prokazují to statistiky trestných činů před a po zákazu hazardu. V Otrokovicích bylo před zákazem automatů přibližně 400 trestných činů ročně, v minulém roce jich bylo o stovku méně.

„Jelikož si obyvatelé Otrokovic stěžovali na vysoký počet heren ve městě, přistoupili jsme k úplnému zákazu na území celého města. I za cenu, že do městské kasy neputují příjmy z heren. Bezpečnost občanů je pro nás důležitějším parametrem,“ říká starosta Otrokovic Jaroslav Budek.

Souvislostí mezi hazardem a kriminalitou se zabývá také „Studie vlivu tvrdého hazardu na kriminalitu“, jejíž autory jsou analytici Janusz Konieczný z Nadačního fondu proti korupci a Šárka Trunkatová ze sdružení Naši politici. Ze studie vyplývá, že v žebříčku míry vstřícnosti k hazardu ve Zlínském kraji se Otrokovice společně s městem Kroměříž dělí o poslední místa. V praxi to znamená, že tato dvě města jsou díky nulové toleranci hazardu na chvostu srovnávací tabulky, jsou tedy ve Zlínském kraji nejméně vstřícná k tvrdému hazardu.