Lesníci očekávají rekordní rok, kvůli kůrovci připravují velké sázení

  10:30
Správci lesů bojují s kůrovcovou kalamitou. Ve Zlínském kraji letos vysadí miliony stromů, preferují spíše ty listnaté. Pomoci může i veřejnost.

Česko se s kůrovcovou kalamitou potýká několik let. Podle odborníků je situace nejhorší v historii českého lesnictví. | foto:  Dan Materna, MAFRA

„Plánujeme výsadbu 3,8 milionu sazenic lesních dřevin na 507 hektarech. Bude samozřejmě záležet na přírodních podmínkách a počasí,“ informovala mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.

Státní podnik spravuje v kraji největší lesní plochy a loni tu vytěžil celkem 572 tisíc metrů krychlových dříví, víc než polovinu kvůli napadení kůrovcem. Letos se tato čísla ještě zvednou.

„Počítáme s těžbou 661 tisíc metrů krychlových dřeva, což je 115 % loňské těžby,“ upřesnila Jouklová.

Přestože v celostátním měřítku nepatří Zlínský kraj mezi oblasti, kde by lesy chřadly nejvíce, je tu několik mimořádně postižených lokalit. Nejvíce Rožnovsko, Vsetínsko a Hostýnské vrchy. Právě do těchto míst bude směřováno nejvíce nových stromků.

Například v okolí Rožnova pod Radhoštěm to bude oproti minulým letům až desetinásobek.

„Zatímco v minulých letech jsme sázeli kolem 10 až 15 tisíc sazenic stromů ročně, tak na rok 2020 pojedeme na maximum, co nám dovolí kapacity. Vypadá to, že vysázíme 200 tisíc stromů,“ uvedl jednatel společnosti Městské lesy Rožnov Rostislav Polášek.

Doba smrků skončila

Arcibiskupské lesy a statky Olomouc (ALSOL), které mimo jiné spravují i kalamitní polesí Chvalčov v Hostýnských vrších či část lesů v Chřibech a na Kroměřížsku, letos přidají oproti loňsku 1,5 milionu sazenic. Celkem půjde o více než šest milionů nových stromků. Důvod je nasnadě. Loňský rok byl pro společnost jedním z nejnáročnějších vůbec.

„V průběhu loňského roku jsme byli nuceni vytěžit 860 tisíc metrů krychlových dříví, přičemž naše hospodářské optimum je 330 tisíc metrů krychlových,“ uvedl jednatel ALSOL Petr Skočdopole s tím, že letos se obává ještě horšího scénáře.

Podle aktuálních prognóz totiž společnost bude muset vytěžit až trojnásobek optimálního množství. Jisté je, že druhová skladba v lesích se letos opět značně pozmění. Především naroste podíl listnatých stromů. Sázet se budou zejména buky a duby, ale například také javory, jilmy, olše, břízy či jedle.

Neznamená to však, že na kůrovce náchylné smrky úplně vymizí.

„Někde se bez nich neobejdeme. Vysadíme je jako přípravnou dřevinu, aby vytěžené plochy nezarostly buření,“ sdělila Jouklová.

Pomohly tisíce dobrovolníků

Sázet se má ve dvou vlnách, na jaře a na podzim. Lesníci ovšem upozorňují, že může nastat situace, kdy nebude co sázet. Vypěstovat vhodnou sazenici totiž trvá dva i více let. Nouze bude především o odolnější obalované sazenice.

„Loňský podzim měli lesníci po celé republice optimální podmínky pro výsadbu a podařilo se jim zužitkovat velkou část napěstovaných obalovaných sazenic. Proto pro jarní zalesňování budeme muset počítat s jejich menším počtem a na podzim, po napěstování nových, nás čeká o to intenzivnější výsadba,“ vysvětlil Skočdopole.

Nezanedbatelnou měrou s obnovou lesů pomáhají také dobrovolníci. Správci lesů využili pomoci veřejnosti už loni na podzim, kdy se vysazovacích akcí po celém kraji zúčastnily tisíce lidí.

Lesníci přitom upozorňují, že nejsou důležité počty stromků, které dobrovolníci vysadí, ale také jejich obecné seznámení s problematikou.

„Snažili jsme se veřejnosti, ale i lidem v našem oboru ukázat, že situace není neřešitelná a pro lesy se dá stále hodně udělat,“ zmínil Petr Martinec, obchodní ředitel společnosti Lescus, která loni organizovala dobrovolnickou sázecí akci v lokalitě Dolní Paseky na Rožnovsku.

A lesníci uvítají pomoc i letos. Například Městské lesy Rožnov žádají jednotlivce i organizace a spolky o spolupráci při sázení stromků, ale třeba i odklízení klestí.

„Budeme rádi za jakoukoliv výpomoc v jarní i podzimní vlně sázení,“ dodal jednatel Rostislav Polášek.