Žďár zavádí poplatek za natrhání kaštanů, žaludů nebo šišek pro semena

  16:06
Vedení radnice ve Žďáře nad Sázavou se shodlo na vytvoření fondu, z nějž bude dotována péče o městskou zeleň. Kromě prostředků z rozpočtu, dotací či darů chce město peníze získat ještě z jednoho, ne úplně běžného zdroje. Poskytne sběračům semen vybrané dřeviny, budou však muset zaplatit.

ilustrační snímek | foto: Radek Latislav

Dosud sběr šišek a dalších plodů stromů neměl pevný řád a probíhal poněkud partyzánsky.

„Když jsem se však o tuto oblast začal zajímat, zjistil jsem, že jde o poměrně velký byznys. Je rozhodně správné, aby město v dnešní době, kdy dochází k úbytku lesů a jsou potřeba nové výsadby, sběr reprodukčního semenného materiálu umožňovalo. Ale mělo by to mít svá pravidla,“ uvedl starosta Martin Mrkos.

Vznikly proto zásady, jež radnice konzultovala s Úřadem pro hospodářskou úpravu lesů (ÚHÚL). Stanovují například, jakým způsobem má sběr probíhat, aby nedošlo k poškození stromů.

„Žádáme také, aby sběrač spolupracoval se správcem městské zeleně, a chceme vědět, z kolika zdrojů byla semena získána,“ doplnil Mrkos.

Finanční kompenzace, již město od sběračů chce, vychází podle jeho slov z poměrně složitého vzorce. Pracuje se v něm například s normovanou sypavostí, čistotou či klíčivostí semen a s ceníkem čistého osiva Lesů České republiky.

Rozhodně však nelze shromažďovat semena z kdejaké dřeviny v parku. Druhy, u nichž je další pěstování žádoucí, jsou určené odborníky. Mezi ně patří třeba douglaska tisolistá. Ve Žďáře byl nedávno umožněn sběr semen ze 45 kusů, díky čemuž přiteklo do fondu zeleně 37 tisíc korun.

A kde budou peníze, jež Žďár takto získá, vidět? V plánu jsou mimo jiné nové výsadby a následná péče o ně.