Studenti si mohou oddychnout, další zvyšování cen za koleje a stravu nyní nebude

  6:00
Ceny za ubytování na ústeckých vysokoškolských kolejích se se začátkem nového akademického roku nezmění, stejně jako ceny v menze ústecké univerzity. Náklady na stravu a ubytování nyní v Ústeckém kraji nevzrostou ani pro středoškoláky. O zdražení školních obědů se však může postarat nová vyhláška, a to od příštího školního roku.

Kampus univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem (UJEP) (27. června 2023) | foto: Vojtěch Svěrák, iDNES.cz

Na Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně (UJEP) v Ústí nad Labem naposledy zvyšovali cenu ubytování na kolejích na začátku letošního roku. „Od 1. ledna došlo ke změně ceníku ubytování na kolejích UJEP kvůli zohlednění změny sazby DPH z deseti procent na dvanáct,“ popisuje mluvčí univerzity Jana Kasaničová.

Pro nadcházející semestr však cena zůstane stejná. Studenta tu tak vyjde noc na dvojlůžkovém či třílůžkovém pokoj na 115 až 122 korun – cenu ovlivňuje, v jaké z budov kolejí bude bydlet, a také to, do jaké míry je pokoj zmodernizovaný. Ti, kteří chtějí mít soukromí a bydlet v jednolůžkovém pokoji, zaplatí za noc 156 korun.

A nemění se ani ceny v menze ve zdejším kampusu. Studenti tu mají na výběr ze tří jídel s masem a jednoho vegetariánského jídla, dát si mohou i polévku či salát. Ceny hlavních jídel se zde pro studenty pohybují v rozmezí zhruba od 80 do 120 korun. „Od 19. února dotuje univerzita každý studentský oběd částkou 50 korun ze zdrojů rozpočtu Správy kolejí a menz UJEP,“ doplňuje Kasaničová.

Se zvyšováním cen ubytování a stravy si nyní nemusí dělat starosti ani středoškoláci, kteří pobývají na internátech, a jejich rodiče. „My to máme stejné jako loni, cenu ubytování i stravování,“ popisuje Ladislava Linajová, zástupkyně ředitelky Střední školy pedagogické, hotelnictví a služeb v Litoměřicích. „Záloha činí na běžný měsíc čtyři tisíce, z toho ubytování je 900 a strava 3 100 korun,“ vysvětluje a dodává, že studenti mají každý den snídani, dopolední a odpolední svačinu, oběd, večeři a také druhou večeři. Oběd je vyjde na 45 korun.

Také hudebníky z teplické konzervatoře nečekají žádné změny, co se týče cen ubytování a stravy. Lůžko ve čtyřlůžkovém pokoji tu studenta na měsíc vyjde na 900 korun, ve dvojlůžkovém či třílůžkovém pokoji pak na 1 350 korun a jednolůžkový pokoj stojí 1 500 korun. „Myslím, že jsou studenti velmi opečovávaní a mají možnost velmi dobře za velmi slušné peníze bydlet,“ říká ředitelka konzervatoře Kateřina Boudníková. Stravování ve zdejší jídelně pak vyjde na 105 korun denně. V ceně je snídaně, oběd a večeře a každá porce stojí 35 korun.

Zdražovat se nebude ubytování ani pro žáky Střední školy řemesel a služeb v Děčíně. Její ředitel Tomáš Daněk popisuje, že důvodem je hlavně probíhající rekonstrukce jídelny v domově mládeže, kde jsou studenti běžně ubytovaní. „Máme tak jiný domov mládeže půjčený od jiné školy, provizorní, kde zdražovat nehodlám. Jídelna je ve škole, také provizorní, a tam také zdražovat nehodlám,“ popisuje.

Ubytování vyjde studenty, respektive jejich rodiče, na 1 000 korun měsíčně, strava na 110 korun na den. V ceně je snídaně za 35 korun, oběd za 40 korun a večeře za 35 korun.

Ceny zůstávají stejné i pro studenty, kteří přes týden bydlí v domově mládeže v Ústí nad Labem. Ubytování je měsíčně vyjde na 1 000 korun. Strava vyjde na 118 korun na den, přičemž cena oběda je 42 korun.

„Peklo nastane příští rok v září, až najedou s novou vyhláškou o stravování,“ říká Iveta Stakičová, vedoucí stravovny při ústeckém domově mládeže.

Nová vyhláška má změnit skladbu surovin, z nichž ve školních kuchyních připravují jídla pro děti. V jídelníčku má být například více zeleniny a ryb na úkor masa či méně mléka.

„Bezmasé pokrmy, jednou týdně ryby… Tam se bude muset zdražit, protože bezmasé jídlo bude daleko dražší. Dáte tam zeleninu, oni udělají i nějaké nové recepty. I ryby jednou týdně budou dražší,“ nastiňuje, co čeká kuchaře ve školních jídelnách a studenty v příštím školním roce.