Areál Klínovec plánuje kvůli zasněžování tři obří nádrže, zmizet má kus lesa

  9:34
Tři velké retenční nádrže plánuje vystavět Skiareál Klínovec v Krušných horách na potoku Bílá voda u obce Loučná. Chce si tak zajistit dostatek vody pro umělé zasněžování, bez kterého se vlivem stále většího nedostatku přírodního sněhu v důsledku klimatických změn neobejde.

„Počet chladných dní vhodných k zasněžování se snižuje, a proto je pro udržení horského turismu a všech navazujících služeb nezbytné navýšit kapacitu systému pro výrobu technického sněhu. Retenční nádrže nám umožní v dobách dostatku vody, typicky po deštích, ji zadržet v krajině a využít ve vhodné chvíli k výrobě sněhu,“ poznamenala mluvčí areálu Hana Hoffmanová.

Rozloha všech tří nádrží má být kolem 3,3 hektaru a mají pojmout až 242 tisíc metrů krychlových vody. Výrazně tak navýší kapacity, které mají stávající, ale menší retenční nádrže – ty pojmou zhruba 70 tisíc metrů krychlových vody.

Nádrže mají zadržovat povrchovou vodu, která by podle mluvčí areálu jinak odtekla pryč. „Voda se tedy jen ‚půjčuje‘ a poté vrací zpět. Zadržování vody v krajině má navíc plno pozitivních dopadů na přírodu i její mikroklima,“ doplnila Hoffmanová.

Kromě kaskády tří nádrží bude nutné vystavět také přečerpávací stanici s chladicí věží a trafostanicí. Kolik to bude stát, investor odhaduje. „Náklady jsou stále velmi obrazné. Očekáváme, že celková investice včetně všech doprovodných technologií určitě přesáhne 100 milionů korun,“ popsala Hoffmannová s tím, že investice je nezbytná pro udržení horského turismu včetně všech přínosů pro okolní města i pro další generace.

Záměr v tuto chvíli posuzují úřady. Nádrže mají vzniknout v místě, kde roste les. Území proto bude nutné odlesnit. Pokud investor získá všechna povolení, chtěl by začít kaskádu budovat v příštím roce a hotovou ji chce mít v roce 2027.

Evropský oblíbenec

Zimní sezona na Klínovci trvala do Velikonoc, do kdy vydržel na některých sjezdovkách technický sníh. Teď startuje letní sezona, během níž střídají lyžaře turisté a cyklisté. Na vrchol se všichni mohou dostat lanovkou.

K dispozici je třeba Trail Park, který nabízí 30 kilometrů trailů různých obtížností a dalších zhruba 70 kilometrů značených tras pro horská kola. Na některých trailových tratích najdou bikeři nové prvky, které zatraktivňují zážitek z jízdy.

Můj sen jsou vrcholy hor bez aut, říká majitel Skiareálu Klínovec

„Na trailu Baron budou, mimo nového vyhlazeného povrchu, tři dřevěné wallridy pro větší zážitek z jízdy a především pro bezpečnější průjezd ostrými zatáčkami. Jsou zde i nové boule a odrazy. Na DH trati jsme mírně upravili linii trailu, která se v jednom horním úseku stáčí do lesa přes technické esíčko a rock garden. Nových boulí a povrchu se dočkaly i dvě sekce trailu Rubin a budeme takto pokračovat i na Azuru,“ vyjmenovala novinky Hoffmannová.

Trať nazvaná Illegal se dostala jako jediná v Evropě mezi desítku nejoblíbenějších tras na světě.

Začínající bikeři mohou otestovat svoje dovednosti na pumptracku, malí návštěvníci se zase mohou vydovádět v trampolínovém centru.

V sobotu na Klínovci proběhne show k otevření letní sezony v Trail Parku. Připraveno je několik závodů, rozděleny jsou podle věku či obtížnosti. Večer bude program pokračovat zábavou s laserovou show.