Viceprezident Lékárnické komory: Nedostatek léků se zřejmě potáhne celou zimu

  9:23
V Česku můžou některé léky chybět až do jara. Ve vysílání Rádia Impuls to připustil viceprezident Lékárnické komory Martin Kopecký. V rámci Impulsů Honzy Benešovského dodal, že je hlavním důvodem výpadku přerušení dodávek léčiv do Česka i okolních zemí z Číny.

ilustrační snímek | foto: Královéhradecký kraj

Na situaci mají vliv i další okolnosti. „Je poměrně vysoká nemocnost, takže se zvýšila i potřeba a spotřeba těchto léků. Konkrétně antibiotik. Vede to k tomu, že v současné době pokud výrobce dodal množství, které odpovídalo spotřebám třeba v průběhu roku 2020, 2021, tak letos to nestačí,“ vysvětlil viceprezident České lékárnické komory.

Jediným řešením je podle Kopeckého tlačit na výrobce, aby vyrobené léky pustili na trh. Zároveň by podle něj měly státní úřady jednat hlavně o tom, jak do budoucna podobné situaci předejít. „Dnes probíhá jednání na ministerstvu zdravotnictví, kterého se účastní zástupci výrobců, státních úřadů včetně SÚKL a přítomný je taky zástupce České lékárnické komory a měli by si říct, jak tuto situaci řešit a jak jí předejít do budoucna.“

Poslechněte si celý rozhovor ze záznamu: